Tahılsız Kedi Maması Nedir, Hangi Kedilere Verilir?

Kediler doğal yaşamlarında tahılla beslenmezler. Kediler evcilleştikçe mamalarında tahıllara yer verilmiştir. Kediler etoburdur ve tahıl oranı yüksek beslenme tarzı kedilerin şeker hastası olmasına neden olabilir. Yani kedi için tahıl oranı yüksek beslenme demek kediyi şekerle beslemekle aynı kapıya çıkar. Kedi mamalarında tahıl kullanılabilir ancak bunun oranı çok önemlidir.

Tahılsız Kedi Maması Nedir, Hangi Kedilere Verilir?

Kediler doğal yaşamlarında tahılla beslenmezler. Kediler evcilleştikçe mamalarında tahıllara yer verilmiştir. Kediler etoburdur ve tahıl oranı yüksek beslenme tarzı kedilerin şeker hastası olmasına neden olabilir. Yani kedi için tahıl oranı yüksek beslenme demek kediyi şekerle beslemekle aynı kapıya çıkar. Kedi mamalarında tahıl kullanılabilir ancak bunun oranı çok önemlidir.

Öncelikle kedi mamalarını dört ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar;

Tahılsız Kedi Maması

Az Tahıllı Kedi Maması

Tahıllı Kedi Maması

Veteriner Maması

Tahılsız kedi mamalarını anlatmadan önce tahıllı kedi mamalarından bahsetmek daha doğru olur.

Tahıllı Kedi Maması Nedir?

Mama içeriğinde az miktarda arpa, buğday, mısır ve pirinç bulunan ama yüksek oranda protein olan kedi maması seçeneğidir. Tahıllı kedi maması kısırlaştırılmış, diyabetik ya da kilo almaya müsait kedilere verilmez.

Tahılsız Kedi Maması Nedir?

Aslında kediler etobur hayvanlardır. Doğaları gereği tahıl yemezler ancak günümüzde kediler evcilleştiği için ataları kadar hareketli değildir ve bu nedenle tahılsız kedi mamalarını yedikleri zaman bu mamaları sindirmeleri zorlaşır. Bu nedenle üretilen kedi mamalarına üreticiler az da olsa arpa, pirinç, buğday gibi tahıllar eklemektedirler.

Ancak tahıllı kedi mamaları kedilerde kilo almaya ve obeziteye neden olduğu için kedi mamaları tahılsızda üretilmektedir. Bu yönü nedeniyle tahılsız kedi maması diyet kedi maması olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca tahılsız kedi maması kısırlaştırılmış kedi maması olarak kullanılır.

Peki tahılsız kedi maması içeriği sadece proteinden mi oluşuyor? Üreticiler tahıl kullanmadıkları için protein dengesini çeşitli sebze ve meyvelerle dengelemektedirler. Bu şekilde kediler yediklerini daha kolay sindirebilmektedir.

Ayrıca sadece kilo kontrolü için değil bazı kedilerde tahıla karşı alerji de olabilmektedir. Kedinizin tahıl alerjisi varsa kedi maması tercihiniz tahılsız kedi mamasından yana olacaktır.

Kilo almaya meyilli, tahıl alerjisi olan kedilere tahılsız kedi maması verilir ve sindirim konusunda sıkıntı yaşamamaları sağlanır.

Tahılsız Kedi Mamaları Neden Pahalı?

Tahılsız kedi mamaları, tahıllı kedi mamalarına göre daha pahalıdır. Bunun nedeni tahılsız kedi maması içeriğinde protein olarak yüksek gıdaların bulunmasıdır. Aslında uzun vadede bakıldığı zaman tahılsız kedi maması daha uygun fiyata gelmektedir. Bunun nedeni kediler tahıllı kedi maması ile günlük daha fazla mama tüketirler. Tahılsız kedi maması doyurucudur ve ikisi arasında günlük tüketim farkı vardır. Bu da uzun vade de tahılsız kedi mamasının daha uygun olması demektir.

Kedilerde Mamanın Alerji Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

Kediniz eğer kaşınmaya başladıysa, aşırı tüy döküyorsa, belirli alanlarda kellik oluşmaya başladıysa, cildi iltihaplanmaya ve cildinde yaralar oluşmaya başladıysa kedinizin besin alerjisi olabilir ve veterinerinize danışarak mama konusunda bilgi ve destek alabilirsiniz.

Tahılsız Kedi Maması Avantajları ve Dezavantajları

Tahılsız kedi mamasının avantajları;

Kedilerin doğasında etoburluk var demiştik. Tahılsız kedi mamasıyla kediler doğal yaşamlarındaki beslenme alışkınlığını sürdürürler. Şekeri dengelemek için bu mamaların içerisinde üreticiler genellikle patates kullanırlar.

Gıda alerjisi olan kediler için doğru bir seçenektir.

Tahılsız kedi mamasının dezavantajları;

Kediler için protein ve yağ alımı önemlidir ancak aşırı tüketilmesi ile kedilerin kilo alması kaçınılmazdır.

Tahıllı kedi mamalarına göre tahılsız kedi mamaları daha pahalıdır. Tabi tüketim açısından bakıldığında hemen hemen aynı fiyata denk gelebilir.

En Kaliteli ve Taze Kedi Mamaları Pet İhtiyaç’ta

Kedi maması seçeneğiniz ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken en önemli konu kedi mamasının taze olmasıdır. Taze olmayan kedi maması kedinize yarar sağlamaktan çok zarara neden olacaktır. Tazelik konusunda tereddüt etmeden alışveriş yapmak istiyorsanız Pet İhtiyaç en iyi seçenek.

YORUM EKLE