Taraflar belli oldu: AKP'de iç savaş ayyuka çıktı!

AKP'li Numan Kurtulmuş İBB'ye başlatılan teftiş hakkında İmamoğlu'nun sorumlu tutulamayacağını belirterek "TSK'da bir terör örgütü ile ilişkili binlerce insan bulunduğu için Genelkurmay Başkanı'nı mı suçladık?" derken, AKP'li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu "Fiilen x, y, z deme şansına sahip değilim" dedi.

Taraflar belli oldu: AKP'de iç savaş ayyuka çıktı!

İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı kuruluşları ve şirketlerinde çalışan 557 personel hakkında "terör örgütleriyle bağlantılı" iddiasıyla teftiş başlatıldı.

İBB'ye başlatılan teftiş AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'na soruldu. Haber Türk yazarı Fatih Altaylı'ya açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, "Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir terör örgütü ile ilişkili binlerce insan bulunduğu için Genelkurmay Başkanı’nı mı suçladık ki, belediye çalışanları arasında terörist bulunursa belediye başkanını suçlayalım? Böyle yaparsak kendimizi inkâr etmiş oluruz."

TEVFİK GÖKSU: KORİDORLARDA DİLLENDİRİLİYORDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkanı ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da Halk TV'den İsmail Saymaz'a konuştu.

Belediye koridorlarında konuşulanlar olduğunu söyleyen Göksu, "Fiilen x, y, z deme şansına sahip değilim ama koridorlarda çok dillendiriliyordu. Bakanımız dillendirilen şeyi isimlendirdi. Bir insanı net tespit olmadıkça bir konuyla ilgili isimlendirmek hakkaniyet ve hukuk adına doğru olmaz. Elbette bilgimiz var. Bakanımızın elinde datalar var. Benim elimde öyle bir data yok. Kalkıp da zanla öyle bir ifadeyi kullanmak vicdanen doğru olmaz." dedi.

banner112
SÜLEYMAN SOYLU'NUN AÇIKLAMALARI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'de terörle bağlantılı kişiler çalıştığına dair ihbarlar geldiğini iddia ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Beni bağışlayın; ama sosyal medya çığırtkanlığıyla biz terörle mücadele etmiyoruz. Hangi biriniz iş arkadaşı olarak böyle biriyle yürümek istersiniz. Tutuklu olduğunu söylüyorum, hangi sicil kaydından bahsediyorsunuz? Böyle bir şey çıktıktan sonra yapılması gereken ilk şey ilgili valiliğe müracaat etmek. Devletin muhataplığı burada büyükşehir belediyelerindeki kamu yöneticileridir. Örneğin Genel Sekreterdir. 'Biz şu kadar kişiyi işe alacağız, bakar mısınız?' denmiş mi? Hayır."

ŞAMİL TAYYAR TEPKİ GÖSTERDİ: CAN SUYU VERİYORUZ

Kurtulmuş'un açıklamaları AKP içindeki çatlağı gözler önüne gelirken; son dönemde AKP'nin kimi hamlelerine tepki gösteren MKYK Üyesi Şamil Tayyar da dikkat çeken bir yorum da bulundu. 

AKP'nin Ekrem İmamoğlu'na can suyu verdiğini söyleyen Tayyar, ''İmamoğlu ne zaman CHP’de kriz konusu olsa, ne zaman politik kredibilitesi zayıflasa ‘can suyu’ veriyoruz'' dedi.

İmamoğlu için 'bıraksak ilk seçimde düşecek' diyen Tayyar, ''Tartışmalı seçimi yenileyerek egosunu şişirdiğimiz İmamoğlu 3 yılı boş geçirse de sarıp sarmalıyoruz. Bıraksak ilk seçimde düşecek, düşmesin diye tutuyoruz. Yazık'' ifadelerini kullandı.

EKREM İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da teftiş kararı hakkında "Sayı veriyorlar bunlar terörist diyorlar sonra teftiş başlatıyorlar. Ne teftişi, sen bakanlıksın terörist ise at hapse. Ayrıca işe alımlarda adli sicil kayıtları vardır. O zaman İçişleri Bakanlığı yanlış yere soruşturma açıyor. O zaman soruşturma açması gereken yer Adalet Bakanlığı'dır" ifadelerini kullandı. İmamoğlu ayrıca konuyla ilgili İBB içerisinde soruşturma izni verdiğini de açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkiyenin asil sorunu bunlar
Türkiyenin asil sorunu bunlar - 8 ay Önce

Yesinler birbirini

iktidarin ciddiyetsizligi ortada
iktidarin ciddiyetsizligi ortada - 8 ay Önce

dürzünün birisi makaminda oturmuyor, koridorlarda dolasip kulak kabartiyormus! ülkeyi koridorda konusulanlar ile yöneten serefsizleride görmüs olduk!

SIRADAKİ HABER