Tarikatçı cenazesi trafiği kilitledi  

İsmailağa Cemaati lideri olarak tanından Mahmut Ustaosmanoğlu, tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında öldü. Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek Ustaosmanoğlu'nun cenazesi günün erken saatlerinde İstanbul'da yoğun trafiğe sebep oldu.

Tarikatçı cenazesi trafiği kilitledi  

Gericiliği ile tanınan İsmailağa Cemaati'nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu dün gece tedavi gördüğü hastanede öldü.

Fatih Camii'nde kılınacak Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak olan Ustaosmanoğlu'nun cenaze töreni günün erken saatlerinde trafiğe sebep oldu. Trafiğe kapatılan yollardan dolayı mağdur olan İstanbul halkı duruma tepkili. 

"NEDEN ŞEHİTLİĞE DEFNEDİLİYOR?"

Gazeteci Savaş Kerimoğlu, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesinin Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilmesine tepki gösterdi. Kerimoğlu, Uyanma Vakti programında, "Neden şehitliğe defnediliyor? Şehitlik mertebesi dediğimiz duruma herkes ulaşabiliyor mu?" diyerek tepki gösterdi. 

"İSTANBUL'UN KALBİ TRAFİĞE KAPATILDI"

Tarikat cenazesi nedeniyle İstanbul'da bazı yolların trafiğe kapatılamasına tepki gösteren Savaş Kerimoğlu, "İstanbul'un kalbi trafiğe kapatıldı. 'Cenaze nedeniyle Fatih Camii'ne çıkan tüm yollar trafiüğe kapatılmıştır' diye bir uyarı var. Yoğun bir trafik yaşayacak İstanbul. Gönülden bağlı olanlar var ama laik bir ülkede yaşıyoruz." dedi.  

"'CENAZEME KADIN GELMESİN' DİYEN KADIN DÜŞMANI TARİKAT ŞEYHİ..."  

Usta gazeteci ve KRT TV Genel Müdürü Adnan Bulut, KRT'de Çiğdem Akdemir'in sunduğu Söz Meclisi programında akedemisyen yazar Elfin Tataroğlu'nun Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara verdiği hakları ve gençlere verdiği mesajları değerlendirdi. Sosyal medya hesabından durumu değerlendiren Bulut, "“Cenazeme kadınlar gelmesin” diyen kadın düşmanı tarikat şeyhine methiye düzenler Çiğdem’in kaygı gözyaşları için iki kelam edecek mi? Kadınlar bu ülkede korkuyor, kaygılanıyor, katlediliyor, kazanımları elden gidiyor. Uyanın uyanın!" dedi. 

"KADINLAR GELMESİN" DEMİŞTİ 

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun liderliğini yürüttüğü İsmailağa Cemaati'nden yapılan açıklamada, Ustaosmanoğlu’nun kadınların cenazelere katılmasına 'razı olmadığı' ifade edildi. Sosyal medyadan yayınlanan açıklamada "Mahmut Efendi Hazretlerimizin [Mahmut Ustaosmanoğlu] hanımların cenazelere katılmalarına razı olmadığı kesin olarak bilinen bir husustur" denildi.  

Mahmut Ustaosmanoğlu için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP'li İlhan Kesici, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan katıldı. 

Erdoğan cenazede yaptığı konuşmada, "İlim, irfan ve hikmet sahibi alimimizi son yolcuğuna uğurluyoruz. Fatih İmam Hatip’te öğrenciyken kendisini dinlerdik. Zaman zaman sohbetlerinde bulunurduk. Gerçekten bir ömür bu ümmetin manevi mimari olarak bulunmuş hoca efendi hazretlerinin farz sünnet bunlardan zerre kadar tavizinin olmadığını biliyoruz. Son dönemlerinde gerçekten çok çile çekti. Bugün Hakk’a uğurluyoruz. Kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz sevgili habibine komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi inşallah sevgili habibiyle komşu kılsın." dedi. 

Resim

"YAŞADIĞIM EN GÜZEL DUYGU" 

Cenaze için yapılan hazırlıklarda yer alan Yasin Ramazan Gülmüş, şöyle konuştu:

"Benim babam gassal, mezarlığa başladığından beridir sürekli onunla beraber mezarlığa gider gelirdim. Beraber cenaze yıkadığımız da oldu, sayısız cenaze törenine katıldım. Efendi hazretlerinin mezarını düzenlemek, etrafında çalışmak nasip oldu. Bu aşırı derecede güzel bir duygu. Burada çalışan abilerden Allah razı olsun ki bizim de yardım etmemize izin verdi. 20 yaşındayım, 20 senelik hayatım boyunca yaşadığım en güzel duygu buydu benim için. Efendi hazretlerine Allah'tan rahmet diliyorum, cemaatimize de başsağlığı diliyorum." 

İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİ MAHMUT USTAOSMANOĞLU'NUN DEFNEDİLECEĞİ MEZARA GİREN GENÇ: YAŞADIĞIM EN GÜZEL DUYDU

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER