Tarım ürünlerinde ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanmasına Kılıçdaroğlu'ndan tepki

Gübreye, mazota, elektriğe üst üste gelen zamlar çiftçinin belini bükmüştü. Çiftçiye bir darbe daha geldi. Nohut, mercimek, buğday, arpa, mısır, yulaf gibi ürünlerde ithalattan alınacak gümrük vergisi sıfıra indirildi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu karara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Can çekişen tarımımızı ve çiftçimizi bitirmeye yeminli bir Erdoğan var!" dedi.

Tarım ürünlerinde ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanmasına Kılıçdaroğlu'ndan tepki

Hububat ve bazı hububat tohumlukların ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfır olarak uygulanacak. Kahve ithalatında gümrük vergileri ise düşürüldü.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ithalat rejimi kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı ekinde yer alan listeye göre, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, buğday, mahlut, tohumluk çavdar, beyaz ve maltlık arpa, tohumluk yulaf, mısır ve buğdaygiller ailesinden bir yem bitkisi olan sorgum tohumu ithalatında gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu karara tepki gösterdi. Sıfırlama kararının çiftçiyi bitirmeye yönelik olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Saray, hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergilerini sıfırladı. Can çekişen tarımımızı ve çiftçimizi bitirmeye yeminli bir Erdoğan var!" dedi.

Kılıçdaroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bakın bu konu şimdi çok ilginizi çekmeyecek belki ama ileride çocuklarımızın en önemli konusu toprağımız, suyumuz, enerjimiz, çiftçimiz olacak. İklim ve tarım en öncelikli reform konularımız arasında. Evlatlarımıza ithal ürün cenneti; bereketsiz, çorak bir Türkiye bırakmayacağız.

İşte Kılıçdaroğlu'nun o paylaşımları:

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 12:27
YORUM EKLE