'THK, AKP tarafından içi boşaltılarak çürümeye terk edildi'

Tuncay Mollaveisoğlu, Türk Hava Kurumu'nun son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mollaveisoğlu, "Çok seçkin pilotlara sahip bir kurumdu THK. Fakat Orman Bakanlığı, bu alanı özelleştirmek için THK’yi devre dışı bırakarak bu süreci kendi çıkarlarına yönelik değiştirdi" dedi.

'THK, AKP tarafından içi boşaltılarak çürümeye terk edildi'

Ülkenin dört bir yanından peş peşe orman yangını haberleri gelmeye devam ederken; yangın söndürme çalışmalarındaki yetersizlik de tepki çekmeye devam ediyor.

Yaşananlara ilişkin "Büyük bir ihmal var" diyen Cumhuriyet Gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Türk Hava Kurumu'nun son durumunu Cumhuriyet TV'ye anlattı.

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla boğuşuyor. Ülkenin dört bir tarafına yayılan yangınları söndürme çalışmalarında yaşanan aksaklıklara yönelik tartışmalar da kamuoyundaki yerini koruyor. Tartışmaların odağı olan Türk Hava Kurumu’nun (THK) son durumunu değerlendiren Tuncay Mollaveisoğlu, “Büyük bir ihmal var” dedi.

Mollaveisoğlu, şu ifadeleri kullandı:

AKP iktidarının ve Orman Bakanlığı’nın yapması gereken şeyleri yapmadığı gibi bir tablo var ortada. Olay yeni değil. 2019 yılında Muğla’daydım. Bir orman yangını çıktı. Gözlemlerime göre THK uçağı yoktu.

Ve o yıl THK uçaklarının sisteme dahil edilmediğini öğrendim. Orman Bakanlığı, yangın söndürme işini THK’den almış ve yerine özel şirketleri getirmişti. Bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin çok değerli bir kurumu, AKP tarafından içi boşaltılarak çürümeye terk edildi.”

“Orada büyük bir hafıza vardı” diyen Mollaveisoğlu, “Çok seçkin pilotlara sahip bir kurumdu THK. Fakat Orman Bakanlığı, bu alanı özelleştirmek için THK’yi devre dışı bırakarak bu süreci kendi çıkarlarına yönelik değiştirdi” sözlerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
THK'DEKİ CANADAIR'LAR DÜNYANIN EN SAĞLAM İTFAİYE UÇAKLARIDIR ! TÜM DÜNYANIN KULLANDIĞI EN İYİ EN SAĞLAM İTFAİYE UÇAĞIDIR ! GERÇEK AMFİBİK İLK VE TEK UÇAKTIR ! KARAYA-DENİZE-GÖLE-DEREYE İNER KALKAR ! KARADAN SUYA İNİP , SUDAN KARAYA BİLE ÇIKAR !
THK'DEKİ CANADAIR'LAR DÜNYANIN EN SAĞLAM İTFAİYE UÇAKLARIDIR ! TÜM DÜNYANIN KULLANDIĞI EN İYİ EN SAĞLAM İTFAİYE UÇAĞIDIR ! GERÇEK AMFİBİK İLK VE TEK UÇAKTIR ! KARAYA-DENİZE-GÖLE-DEREYE İNER KALKAR ! KARADAN SUYA İNİP , SUDAN KARAYA BİLE ÇIKAR ! - 2 ay Önce

.