THY yeni uçuş kararlarını açıkladı: Karantinaya alınacaklar

Türk Hava Yolları (THY), 8 ülkeden gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye'ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış ve sonucu negatif çıkmış PCR test raporu isteneceğini, bu kişilerin valilikler tarafından belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacağını bildirdi.

THY yeni uçuş kararlarını açıkladı: Karantinaya alınacaklar

Türk Hava Yolları’nın (THY), internet sitesinden yapılan açıklamada, korona virüs salgını nedeniyle bugün itibarıyla geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin alınan kararlar aktarıldı.

Açıklamada aktarılan kararlara göre, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye'ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış ve sonucu negatif çıkmış PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün sürey ile karantinaya alınacak. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları bu kapsamda sona erdi.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış ve sonucu negatif olan PCR test raporu ibrazı istenecek.

Diğer ülkelerden Türkiye'ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ya da korona virüs hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine ilişkin ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak.

Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının ya da hastalığın geçirildiğine ilişkin belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ya da girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecek. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmeleri mümkün olacak. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı korona virüs rehberi doğrultusunda tedavilerine başlanacak.

YORUM EKLE