TRT'nin dizisine Rauf Denktaş'ın danışmanında sert tepki

TRT'nin ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ dizisinde tarihin çarpıtıldığını sık sık dile getiren Rauf Denktaş'ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. Dizinin 8. bölümünü izlediğini belirten İsmail, “Tarihi gerçeklere ters 2 önemli uydurmaya açıklık getirme gereği duyuyorum” dedi.

TRT'nin dizisine Rauf Denktaş'ın danışmanında sert tepki

TRT'nin ‘Bir Zamanlar Kıbrısdizisinde tarihin çarpıtıldığını sık sık dile getiren Rauf Denktaş'ın eski danışmanı Sabahattin İsmail yeni açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında “Kanlı Noel katliamından 6 gün sonra, Dr Küçük ve Denktaş'a hindili yeni yıl yemeği yedirdiniz ya, Tanrı sizi bildiği gibi yapsın” diyen Sabahattin İsmail, Twitter hesabından o dönem yaşanılanları fotoğraflar eşliğinde anlattı.

İsmail’in paylaşımı şöyle:

"KIBRIS Türkünün gerçek Varoluş hikayesi" diye reklamı yapılan "Bir zamanlar Kıbrıs" Dizisinin 8. Bölümünü izledim.

Dizi gerçek kahramanlık destanları ile dolu yaşanmış milli mücadelemizi anlatmak yerine, yine katil Samson'un Türk kadınına uydurma aşkı, kocanın tek başına karısını kurtarma uğraşı, bir süpermenin olağanüstü faaliyetleri ve hayali KGB suikasti üzerinden devam ediyor.

Detaya girecek değilim ancak tarihi gerçeklere ters 2 önemli uydurmaya açıklık getirme gereği duyuyorum.

‘HAYAL ÖTESİ UYDURMALAR’

8 Ağustos 1964'de Erenköy Harekatı sırasında uçağı vurulan, paraşütle atladıktan sonra Rumlar tarafından esir alınan ve işkencelerle öldürülen Şht. Pilot yüzbaşı Cengiz Topel'in 1964 başında Özel Harp Dairesi'ne ait Ankara'daki gizli ZİR kampına gittiği, orada gizli eğitim gören Kıbrıs Türkü üniversite öğrencilerini denetlediği, tekmil aldığı, harekat planı üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

Bunlar hayal ötesi uydurmalardır.

Cengiz Topel Eskişehir hava üssünde görevli bir pilottur.

Özel Harp Dairesi ve yürüttüğü çok gizli operasyonla bir ilgisi olmadığı gibi o gizli faaliyetten haberi olması dahi mümkün değildir.

Eğer ÖKK'na ait çok gizli ZİR kampında Kıbrıslı üniversite öğrencilerine verilen gizli gerilla eğitimlerini denetlemek yansıtılacaksa bunu yapan gerçekte olduğu gibi Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı ve TMT'nin bağlı olduğu General Daniş Karabelen veya, Ankara'daki TMT karargahı başındaki Binbaşı İsmail Tansu olmalıydı.

Bu iki kahramanı dışlayıp Havacı şht pilot yüzbaşı Cengiz Topel'i ÖKK'nın çok gizli faaliyetini denetleyen kişi olarak göstermek cehalet değilse nedir?

‘HİNDİ’ SAHNESİ ‘ALGI OPERASYONU’

8. Bölümde büyük bir uydurma olan İkinci önemli sahne ise liderlerimiz Denktaş ve Dr. Küçük'ün, 31 Aralık 1963 akşamı Dereli ailesi ile menüde hindi olan bir yılbaşı yemeği yerken gösterilmesidir.

Bu art niyettir, algı operasyonudur.

31 Aralık kanlı noeli dahil 21 Aralık 1963- 10 Ağustos 1964 dönemi Rum saldırılarının her yanda sürdüğü, ailem dahil 35 bin Türkün göç ederek sinema, okul salonlarında, çadırlarda, ağıllarda aç, susuz ölüm korkusu içinde yaşadığı, hastahanelerin şehit ve yaralılarla dolu olduğu, herkesin elde silah mevzilerde savaştığı, Yiyecek içeceğin olmadığı bir dönemdir.

3. Bölümden beri her bölümü izledikten sonra eleştiri yazısı yazıyorum.

Twitterde yazdığım eleştirilerin bazıları 300 bin, bazıları 550 bin kişi tarafından okundu. Yüzlerce tepki yorumu yapıldı. Ama hiç dikkate almıyorlar.

Uydurmalarla dolu bu dizi hakkında artık yazmayım diyordum ancak bu saçmalıkları gördükçe olayları yaşayan, araştıran, yazan bir göçmen, bir Mücahit, bir tarihçi, bir gazeteci olarak susma hakkım olmadığını düşünüyorum..”

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 16:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
BOP'ÇU RECEP TÜRK'LERLE TAŞAK GEÇİYOR ! AYNI-TIPKI FETÖ TV DİZİLERİ GİBİ (???)
BOP'ÇU RECEP TÜRK'LERLE TAŞAK GEÇİYOR ! AYNI-TIPKI FETÖ TV DİZİLERİ GİBİ (???) - 2 hafta Önce

.