Tunceli'de su ve yol bekleyen köylüler madenle karşılaştı

Yıllardır su ve yol sorunlarının çözülmesini bekleyen Tunceli’deki Kurisipi Küme Evleri'nde, maden sahası çalışmaları başlatıldı. 

Tunceli'de su ve yol bekleyen köylüler madenle karşılaştı

Tunceli merkeze bağlı Atatürk Mahallesi’nden 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kurisipi Küme Evleri’nde yaşayanlar, yıllardır su ve yol sorunu yaşıyor. Başta eski Tunceli Valisi Tuncay Sonel olmak üzere her gelen yetkili “Yapacağız, çözeceğiz” vaatlerinde bulunsa da şu ana kadar yol ve su yapımı için hiçbir adım atılmadı. Küme evleri sakinleri, kendileri ve hayvanları ile birlikte bahçelerini sulamak için su ihtiyaçlarını bir çeşmeden bidonlarla sağlamaya çalışıyor. Ancak ihtiyaçların tam olarak karşılanmamasından dolayı birçok ekili bostan kurudu. 

Su ve yol sorunlarının çözülmediği Kurisipi Küme Evleri’nde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından bölgede maden sahası çalışmaları başlatıldı. Küme evler sakinleri, su ve yol sorunları devam ederken, bölgenin maden sahasına açılmasına tepkili. 

YILLARDIR KÖYDE SU YOK

Yıllardır su ve yol sorunu yaşadıklarını söyleyen Haskar Kılıç (65), yaptıkları bütün başvuruların sonuçsuz kaldığını belirtti. Geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu dile getiren Kılıç, “Topraklarımızı ekip biçerken, hayvanlarımızdan yağ, yumurta, peynir, süt üretiyoruz. Bu yaşananlardan üzüntülüyüz. Doğamıza dokunmalarına izin vermeyeceğiz. Bundan haberimiz yoktu. Yıllardır köyde su yok ama maden için hemen geliyorlar. Tunceli birleşsin, doğamızı yok etmelerine izin vermeyelim” dedi.

'DAĞLAR ZEHİRLENMESİN'

Su ve yol sorunundan dolayı yaşadıkları mağduriyeti anlatan Hatice Filiz (70), “Çeşmenin olduğu yerden benim evimin bulunduğu yere kadar hortum çekmişiz. Su bazen geliyor, bazen gelmiyor. Bidonlarla su taşımaya çalışıyorum. Hayvanlarımız susuz kalıyor, bostanlarımız kuruyor. Şimdi de dağlarımızı zehirleyeceklerini söylüyorlar. Dağlarımızı, hayvanlarımızı zehirlemesinler” şeklinde konuştu.

'MADEN ÖLÜM DEMEK'

Temel sorunlarının yanı sıra bölgede hiçbir hizmetin yapılmadığına dikkat çeken Şeref Coşkun (40), “Önceki Vali Tuncay Sonel, Devlet Su İşleri, belediye, ‘yapacağız’ dediler ama hiçbir şekilde geri dönüşleri olmadı. Bu sorunu her seferinde dile getirmemize rağmen hiçbir şekilde çözüme kavuşmadı. Şimdi de bir rant kapısı olan maden belası çıktı. Belli ki yakın zamanda başlayacaklar. Maden demek, ölüm demektir. Zehir saçarlarsa, burada üç beş ev kalmışız, bu yerimizden, yurdumuzdan edilmemiz demektir. Bunun durdurulması için gereken çabayı sarf edeceğiz ve buna izin vermeyeceğiz. Su, yol yok, sadece maden var. Sorunların çözülmesini istiyoruz” diye konuştu. 

SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

Yaşam alanlarının şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Coşkun, “Bir kilometre uzaktaki yere su veriliyor, bizim bulunduğumuz yere su verilmedi. Maden sahası için kepçeyi, kamyonu getirecekler, buraları yerle bir edecekler. Dünya kadar para harcayacaklar ama bu köye su gelmiyor. Vali Tuncay Sonel söz vermişti. Ne yol ne su sorunu çözüldü. Verilen hiçbir söz yerine getirilmedi.” (MA)

YORUM EKLE