Tunceli'de tarikat yurdu

Öğrencilerin barınma sorununu fırsata çevirmek isteyen tarikatlar ülkenin her yerinde harekete geçerken, benzer bir haber Tunceli'den de geldi. Tunceli'de açılan tarikat yurdunda, "Kot giymek yasak, giriş saati ezana endeksli" olması dikkat çekti.

Tunceli'de tarikat yurdu

Memleketin her yerinde olduğu gibi Tunceli’de de öğrencilerin barınma sorunun krize dönüştüğü haberleri basına yansımıştı. 

Yaşanan sorunlara ilişkin Belediye Başkanı Maçoğlu "Kente gelecek hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak. Yurtları çıkana kadar evlerimizde misafir etmeye hazırız. Gerekirse otel kiralayacağız" demişti. 

Öğrencilerin yurt sorunu devam ederken edindiğimiz bilgilere göre Tunceli’de bir cemaat yurdu dönemlik bin liraya öğrenci kabul ediyor. Çaresizce kalacak yer arayan öğrenciler dönemlik bin liralık fiyatı duyunca sevinse de yurdun koşullarını duyunca işin rengi değişiyor. 

Bir öğrenci yurttaki duruma ilişkin soL'a yaptığı açıklamada, "Yurdun bir adı, tabelası yok muhtemelen bir denetim de söz konusu değil. Ayrıca kot pantolon giymek yasak, yurda son giriş saati de ezana endeksli. KYK yurdunda bile aylık 350-400 liraya kalabiliyoruz. Devlet yurdunda bile fiyatlar bu düzeydeyken cemaat yurtlarının bu kaynakları nereden bulduğunu merak ediyoruz. Yani aslında biliyoruz da bu denetimsizlik çok rahatsız edici" derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkenin her yerinde arkadaşlarımız barınma sorunu yaşıyor, bu plansızlığın aslında planlı olduğunu düşünüyoruz. Biz hepimiz emekçi ailelerin çocuklarıyız ailelerimiz bizi emekli maaşlarıyla okutmaya çalışıyor, hayat bu kadar pahalıyken bazı arkadaşlarımız bu cemaat yurtlarına aslında devlet eliyle mecbur bırakılıyor."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abuzer Kadayıf
Abuzer Kadayıf - 1 ay Önce

Az kaldı az kaçak saray uşakları hepinizin kapısına kilit vurulacak...

Cemal Yūcedağ
Cemal Yūcedağ - 1 ay Önce

Yurt falan bir iki gūnde olmaz.Belediye kız öğrenci yurdu ile ūni.arası şehir içi hattı oluştursun.öğrenciler gidiş ve gelişlerde ikişer şehir içi kullanmak zorunda kalıyor.yapabileceğinizi yapın yoksa yurt sorunu sizin halledeceğiniz sorun değil.Başkan maçoğlu haydi görelim seni.