Turist sayısı yarı yarıya düştü: Bankacılar, turizmcilerin telefonuna çıkmıyor

Turizm gelirleri ilk çeyrekte yüzde 40 düştü ancak turizmciler 20 milyar dolar bekliyor. Turizmcilerin yakındığı konu ise bankacıların kredi konusunda katı davranması.

Turist sayısı yarı yarıya düştü: Bankacılar, turizmcilerin telefonuna çıkmıyor

Türkiye'de turizm sektörü gelirleri bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,2 azaldı. Bunda koronavirüs vaka sayılarının artması, Rusya’nın uçuşları haziran ayına ertelemesi, Avrupa ülkelerinin de Türkiye’yi riskli ülkeler arasında göstermesi etkili oldu.

Tüm bunlara rağmen 20 milyar dolar gelir beklenirken Sektör temsilcileri, bankacıların kredilerin ertelenmesi konusunda telefonlarına dahi çıkmamasından yakınıyor.

Dünya gazetesinin haberine göre Antalya Sanayici İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) online düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, özellikle Rusya’nın 1 Haziran’a kadar olan turları iptal etmesi nedeniyle 800 bin civarında turist kaybı beklediklerini söyledi.

Bağlıkaya, “500 bin var olan rezervasyon mevcuttu, 800 bin civarında bir düşüş oldu diyebiliriz. Turizmle ilgili ipler Türk turizminin elinde değil. Aşı ile ilgili ipler bizim elimizde değil, şu anda sadece öngörüde bulunuyoruz. ‘Rusya açılırsa, sayılar düşerse, aşılama oranımız artarsa’ diye öngörüde bulunuyoruz” dedi.

Türk turizminin dönem dönem yeni krizlerle karşılaştığına dikkat çeken Bağlıkaya, şöyle devam etti. ‘’2021 sezonunda turist beklentisi 25 milyon civarında.

Geçen sene çok garip bir şey oldu, kişi başı harcamalarda 660 dolardan 760 dolarlara çıktı. Bu yıl da kişi başı harcamanın yüksek olacağını düşünüyoruz, 18-20 milyar dolar gelir beklentimiz söz konusu.’’

BANKALAR KENDİ ÖDEMELERİNDE TURİZMCİLERE ZORLUK ÇIKARIYOR

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, kısa çalışma ödeneğinin üç ay uzatılması ve banka kredileri sorunlarını Cumhurbaşkanlığı’na ilettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Vadesi gelen kredilerin ötelenmesiyle ilgili sorunlar yaşanıyor.

Öteleyeceğiniz zaman maçın ortasında şartlar değişiyor, ‘tamam öteleriz ama faiz x değil de y olsun diyerek’ şartları imkansız hale getiriyorlar. KGF ve Eximbank kredilerine herkesin ulaşamadığını biliyoruz. Turizm, pandemi döneminde riskli olarak algılanıyor ve bankalar turizmcilerin telefonlarına çıkmıyor neredeyse…”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre,  turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir  önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 40,2 azalarak 2 milyar 452 milyon 213 bin dolar oldu.

Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina  hizmet harcamaları hariç) yüzde 68,8'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 31,2'si  ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize  etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 2 milyar 296 milyon 854 bin dolarını kişisel harcamalar, 155 milyon 359 bin dolarını ise paket  tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte sağlık harcaması hariç diğer tüm harcama türleri geçen  yılın aynı çeyreğine göre azaldı. Sağlık harcaması yüzde 4,7 artarken,  spor, eğitim, kültür harcaması yüzde 79,5, paket tur harcamaları (ülkemize  kalan pay) yüzde 71,0 ve tur hizmetleri harcaması yüzde 62,4 azaldı.

GECELİK ORTALAMA HARCAMA 56 DOLAR OLDU

Bu çeyrekte geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 64 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması  ise 44 dolar oldu.

ZİYARETÇİ SAYISI GEÇEN YILIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE YÜZDE 53,9 AZALDI

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2021 yılı I. çeyreğinde bir  önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 53,9 azalarak 2 milyon 600 bin 468  kişi oldu. Bunların yüzde 70,2'sini 1 milyon 826 bin 227 kişi ile  yabancılar, yüzde 29,8'ini ise 774 bin 241 kişi ile yurt dışında ikamet  eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte yabancı ziyaretçiler ülkemizi yüzde 54,9 ile en çok "gezi,  eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler" amacıyla ziyaret etti. İkinci sırada yüzde 23,3 ile "akraba ve arkadaş ziyareti", üçüncü sırada  ise ile yüzde 8,8 ile "iş amaçlı (konferans, toplantı, görev vb.)" yer  aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise ülkemize yüzde 66,6 ile en çok "akraba ve arkadaş ziyareti" amacıyla geldi.

TURİZM GİDERİ GEÇEN YILIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE YÜZDE 70,2 AZALDI

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın  harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 70,2 azalarak 236 milyon 423 bin dolar oldu. Bunun 236 milyon 141 bin dolarını kişisel, 282 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Yurt dışını ziyaret eden vatandaşlar 2020 yılı I. çeyreğine göre yüzde 83,9  azaldı

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın  aynı çeyreğine göre yüzde 83,9 azalarak 281 bin 322 kişi oldu. Bunların  kişi başı ortalama harcaması 840 dolar olarak gerçekleşti.

YORUM EKLE