Türk doçent 'kanser yapıyor' dedi ve uyardı

Yemek pişirilirken yapılan hatalarla ilgili uyarıda bulunan Doç. Dr. Burak Mil, tütsüleme, ızgara, barbekü ve kızartma yöntemlerinin kansere neden olduğunu söyledi.

Türk doçent 'kanser yapıyor' dedi ve uyardı

Dünyada insanların en fazla mustarip olduğu hastalıkların başında da kanser geliyor. Uzmanlar, özellikle doğu kültüründe acı yemeklerin ve yemek pişirme yöntemlerinin kanser oluşumu üzerinde etkisi olduğunu belirtiyor.     

Türkiye’de de insan sağlığı üzerinde ciddi sorunlara neden olan kanser hastalığı ile ilgili Doç. Dr. Burak Mil, “Faydalı gıdalar tüketmiş olsak bile bunlara yanlış pişirme yöntemleri uygulayarak sağlığa çok faydalı işler yapmıyoruz” diyerek pişirme sırasındaki büyük hatalara ilişkin açıklamalarda bulundu.     

Burak Mil’in pişirme hatalarına ilişkin yaptığı uyarılar şu şekilde: 

Zararlı olan pişirme yöntemlerinin toplum beslenmelerinde daha çok lezzetli olarak algılanıyor. Dünyada et çok fazla tüketiliyor. Eti hangi ısıda pişirirsek pişirelim birtakım aminler oluşuyor. Yemeğin pişirme süresine ve ısısına dikkat edilmediği zaman akrilamid oluşumuna sebep oluyor. Bu da vücutta ciddi bir kanserojen etki oluşturarak kansere sebep oluyor.     

Doğadan gelen ürünün beslenmede problem yaratmaması için ürünlere az müdahale etmemiz gerekiyor. Eğer bir ürün çiğ olarak tüketilebiliyorsa çiğ tüketilmelidir. Eğer ürünün pişirilmesi isteniyorsa; buharda, haşlama, fırında, kendi suyunda ve güveçte pişirme teknikleri kullanılmalıdır. Isı kaynağına çok yakın pişirilen ürünler daha çabuk yanmasına sebep oluyor.     

KANSER OLUŞUMUNU HIZLANDIRIYOR     

Yanmış tat ve koku hoşumuza gidiyor olabilir ama bu kanser oluşumunu hızlandırıyor. Ete yapılan marinad işlemi bazen etin daha çabuk yanmasına neden olur. 

KARABİBERİN KULLANIMI DA ETKİLİ     

Baharatlarla üzerinde yapılan çalışmada özellikle karabiberin et yemeklerinde kullanımının kanserli hücre gelişmesine neden aminlerin oluşumunu yüzde 40'ların üstünde azalttığı ortaya çıkmış. Taze baharat kullanımını biraz artırmalıyız. 

YORUM EKLE