Türkiye'den BAE ilişkilerini düzeltmek için flaş adım  

Türk ve Katarlı enerji yetkilileri, BAE ile gerilen ilişkileri düzeltmek için BAE'de bu ay içinde gerçekleşecek bir enerji konferansına katılacak.

Türkiye'den BAE ilişkilerini düzeltmek için flaş adım  

The New Arab'ın aktardığına göre, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde gerçekleşecek olan Gaz Teknolojileri Konferansı'na katılarak bir konuşma yapacak. 

Katar Enerji Bakanı Saad Al-Kaabi de konferansa katılacak bir başka önemli isim olacak. Böylece Al-Kaabi, iki körfez ülkesi arasındaki diplomatik gerginliğin yatışmasından bu yana Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret eden en üst Katarlı yetkili olacak.

Türk ve Katar yetkililerin Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştireceği bu ziyaretin, ilişkileri iyi yönde geliştirmek adına atılan adımların son halkasını oluşturması planlanıyor.

Mısır, Suudi Arabistan ve Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri'ne uyguladığı ambargoyu bu yılın başlarında kaldırmış; gerilen diplomatik ilişkileri düzeltmek için temaslara başlamıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar ile askıya askıya aldıkları diplomatik ilişkileri henüz resmi olarak yeniden kurmamasına rağmen; Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnun bin Zayid Al Nahyan bu ay Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret ederek Emir Şeyh Tamim bin Hamad Al-Tani ile görüşmüştü.

İki ülke arasında Libya'da yaşanan bölgesel kriz gibi ilişkilerin gerilmesine yol açan olaylardan sonra, bu ay içinde bir benzer gelişmenin Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasında gerçekleşmesi planlanıyor. 

Tahnun bin Zayid'in Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BAE lideri Şeyh Muhammed bin Zayid ile telefonda görüşmüştü.

Nadir gerçekleşen telefon görüşmesinde iki lider bozulan ilişkilerin güçlendirilmesine ilişkin ihtimalleri değerlendirmişti.

Çeviri: Onur Erdoğan / KRT WEB 

YORUM EKLE