Türkiye pazarlara akın etti: İşte satılan ürünler 

İçişleri Bakanlığı'nın 'Pazar Yerleri' genelgesine göre bugün pazar yerleri 17.00'a kadar açık kalacak. Pazarlarda uygulanacak kurallar İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belirlendi.

Türkiye pazarlara akın etti: İşte satılan ürünler 

İçişleri Bakanlığı'nın 'Pazar Yerleri' genelgesine göre bugün 10.00-17.00 saatleri arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

HER ÜRÜN SATILAMAYACAK

Pazar yerlerinde temizlik, giyim, züccaciye ve oyuncak gibi ürünler satılamayacak.

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda özellikle köylülerin ürünleri olmak üzere sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

PAZAR YERLERİNE KONTROLSÜZ GİRİŞ ÇIKIŞLAR ENGELLENECEK

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

TEZGAHLAR ARASI EN AZ 3 METRE OLACAK

Bu alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere, sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

PAZARCILAR SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF OLACAK

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen "Mesleki Faaliyet Belgesi" ile "Ticari Araç Görevlendirme Belgesi"ni ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

YORUM EKLE