'Uçan araba' sözleriyle gündem olan Varank 'hedef' yükseltti

Geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak' sözleriyle gündeme gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu kez Ay'a ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

'Uçan araba' sözleriyle gündem olan Varank 'hedef' yükseltti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak' sözleriyle gündeme gelmiş, Varank kendisine yanıt veren Prof. Dr. Naci Görür ile sert tartışmalar yaşamıştı. 

Söz konusu tartışmanın yankıları sürerken; Varank bu kez Ay'a ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi'ne giden Varank burada ''Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz" dedi.

Varank, yaptığı açıklamada, Milli Uzay Programı'nın hedeflerinden birinin 2023'te Ay'a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, "Şu anda uzay aracımızın tasarımına başladık." dedi.

Sinop'ta Delta V tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, "Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek." ifadesini kullandı.

''TÜRKİYE ÖNE ÇIKMIŞ OLACAK''

Varank, yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, "İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak." diye konuştu.

Varank, Milli Uzay Programı'ndaki diğer bir hedef olan uzaya insan göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını ifade ederek, bu göreve duyulan ilginin farkında olduklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 17:08
YORUM EKLE