Ülker, o iddialar ile ilgili cevap verdi

Yıldız Holding'in başına geçen Ali Ülker, şirket sattıkları, yurt dışında yaşadıkları ve Türkiye'den yurtdışına para götürdükleri iddiaları ile ilgili konuştu: "Türkiye'den giden bir para ancak bankaların sendikasyona iştirak ettikleri para kadardır." dedi.

Ülker, o iddialar ile ilgili cevap verdi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini dayısı Murat Ülker'den devralan Ali Ülker Sabah'tan Feride Cem'e konuştu. Grubun ana üssünün Türkiye olduğunu, burada yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'den yurtdışına para götürdükleri iddiaları ile ilgili: "Türkiye'den giden bir para ancak bankaların sendikasyona iştirak ettikleri para kadardır." dedi. 

2021'DE BEŞ BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

130'u aşkın ülkede, 65 bin çalışanımız var. Çalışanlarımızın 53 bini Türkiye'de, 12 bini yurtdışında. 2020'de pandemiye rağmen 6 bin kişi Türkiye'de, 1.500 kişi yurtdışında olmak üzere toplamda 7.500 yeni istihdam sağladık. Bu sene yeni istihdamın 5 bin civarında olacağını öngörüyoruz.

"OLMADIĞIMIZ TEK BÖLGE GÜNEY AMERİKA

12 farklı ülkede, 21 fabrikamız var. Kendimizi global bir Türk şirketi olarak tarif ediyoruz. Güneydoğu Asya'yı düşünüyoruz. Malezya, Endonezya veya Filipinler'de şansımız olabilir. Yine Bangladeş büyük bir nüfusu olan bir ülke. Afrika'nın doğusuna bakıyoruz. Olmadığımız tek bölge Güney Amerika.

Ali Ülker yurtdışına para götürdüğü iddiaları ile ilgili şunları söyledi:

"Japonya'daki distribütörümüz Kataoka'nın işlerini 70 milyon dolara devralarak, ülkedeki ticaretimizi 500 milyon dolara yaklaştırdık. Kârlı bir iş haline geldi. Bu işi Koreli bir fona 1 milyar 330 milyon dolara devrettik. Komisyonlar, vergiler falan düştükten ve GODIVA'nın borçlarını da ödedikten sonra 800-900 milyon dolar bir para kaldı. Banka borçlarını da kapattık. Dolayısıyla Yıldız Holding'den Türkiye'den giden bir para ancak bankaların sendikasyona iştirak ettikleri para kadardır. Biz buradan parayı hiçbir şekilde transfer etmedik. Aksine bankalarla yaptığımız sendikasyon neticesinde GODIVA'nın Japonya ayağındaki hakları devrederek, 800 milyon dolar Türkiye'ye sıcak para girişi sağladık. United Biscuits'te de benzer bir yapı var."

Yurtdışında evleri olduğu konusunu yalanlayan Ülker, Türkiye pasaportu dışında pasaportum yok dedi. 

PLADİS'in merkezinin Londra'da olması ile ilgili şunları dile getirdi:

Tüm atıştırmalık ürünlerimizi Pladis çatısı altında topladık. Pladis'in merkezi Londra'da. Zaman zaman bazı arkadaşlarla ziyaret ediyoruz, 'Aaa, Londra semalarında Türk bayrağı mı var?' diyorlar. Orası bizim için İngiltere'de bir Türk toprağı gibi. Uluslararası pazarlarda McVitie's, GODIVA, Jacobs gibi yabancı markalara sahip olmak bize bazı ülke ve coğrafyalara giriş kolaylığı sağlıyor. Pladis'in merkezi Londra olmakla beraber yüzde 100'ü Yıldız Holding'in.

Ali Ülker borçların yapılandırılması ile ilgili şunları dile getirdi:

"2018'de 6.5 milyar dolarlık bir finansal rescheduling (yeniden planlama) yaptık. Biz yapılandırma yapmadık, vadelerimizi gözden geçirdik. Borcun tamamının vadelerini değiştirerek 10 yıllık bir yapılandırmaya gittik. Olağanüstü koşullara rağmen elde ettiğimiz yurt dışı gelirlerle 2018'den bu yana tüm alacaklı bankalara toplam 3.6 milyar dolar ödeme yaptık. Geçen yıl haziranda bankalara dedik ki 'Bu kadar yüksek bir faizi ödememiz makul değil, piyasa çok değişti.' Faiz oranlarını tekrar gözden geçirerek yüzde 8'e sabitledik. Zaten o güne kadar da yüzde 22 ödemiştik. 2.5 milyar dolar grubun çok rahat taşıyabileceği kredi yükü. Yükümlülüklerimizi takviminden önce yerine getiriyoruz."

2 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAĞIZ

Geçen sene 800 milyon TL'si Türkiye'ye toplam 1.1 milyar TL yatırım yaptık. Son beş yılda Türkiye'deki yatırımlarımızın toplamı 3.8 milyar TL oldu. Globalle beraber bu rakam 6.2 milyara ulaştı. 2021'de 1.2 milyarı Türkiye'de olmak üzere, toplam 2 milyar TL yatırım planlıyoruz.

ÜLKER'İN ŞİRKET SATTIĞI İLE İLGİLİ

Evet, biz imkân ve fırsatları değerlendiriyoruz. Ama sattığımız firmalar yurtdışına gitmiyor, fabrikalar taşınmıyor, hepsi yerinde.

GODİVA

Godiva'yı 5 milyar dolar ciro yapan bir şirket yapma hedefimiz devam ediyor. Şu anda Japonya'yla beraber bu rakam 1 milyar dolar civarında. Önemli pazarımız Amerika ile bir strateji değişikliğine gittik.

Amerika'da alışveriş trafiği düşüyor. 400'e yakın mağazayı pandemide kapattık. Yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkardık. Online pazar satışımız yüzde 236 büyüdü.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜ AÇIK

Bunun gördüğü dördüncü kriz olduğunu söyleyen 51 yaşındaki Ülker, "Türkiye krizlerle baş edebiliyor, insanımız çok dirençli. Sosyal dayanışma yüksek, herkes birbirinin elinden tutuyor. Bu zor günleri de atlatacağız. Şu dönemi de toparlarsak Türkiye'nin önü açık. Ben büyük bir risk görmüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 13:20
YORUM EKLE