Üniversite hastanesindeki gizli kamera skandalında yeni perde

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sağlık personelinin özel odası dahil her alana gizli kamera yerleştiren üç isim hapis cezasına çarptırılmıştı. Yasaya göre memuriyetten atılması gereken bu isimlerin aylardır göreve devam ettiği ortaya çıktı. 

Üniversite hastanesindeki gizli kamera skandalında yeni perde

Çağdaş ULUS / KRT WEB

Üniversitede sağlık personelini yangın sensörlerinin içine gizlenen gizli kameralarla izlediler…  Hapis cezasına rağmen göreve devam ediyorlar.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin  personel odaları ve hastanenin çeşitli yerlerindeki yangın ikaz cihazlarının içine, personeli izlemek için gizli kamera monte ettiği öne sürülmüş, konu daha sonra yargıya taşınmıştı. 

Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklar ilk duruşmada gizli kameraları yangın ikaz cihazlarının içine monte ettirdiklerini kabul etmiş, ancak bunu güvenlik amacıyla yaptırdıklarını öne sürmüşlerdi. 

Yargılama sonunda dönemin başhekimi Nazım Mutlu ve dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ile Öznur Gezer’e 2 yıl hapis cezası verilmişti. Mahkeme, sanıkların sabıka kaydının bulunmaması nedeniyle hükmün açıklanmasını ertelemişti.

En sağdaki kadın Öznur Gezer

Eski başhekim Nazım Mutlu

İşte o isimlerden dönemin başhekimi Mutlu ve dönemin hastane müdürlerinden  Öznur Gezer hastanede göreve devam ediyor. Mahkeme kararı sonrası göreve devam eden Yunus Taş ise geçtiğimiz günlerde koronavirüsten hayatını kaybetti.

Yunus Taş

Türk Sağlık-Sen Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker 1 yıl ve daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olan 2 ismin görevde olmasını eleştirdi. 657 sayılı memuriyet kanununa göre bu kişilerin memuriyetine son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çeker, o dönem çekilen görüntülerle birçok doktor ve sağlık çalışanının istifaya zorlandığını da söyledi. Mağdur edilen doktor ve diğer sağlık personelinin hapis cezasına çarptırılan isimlere açtıkları dava ise devam ediyor.

Tazminat davasında tanık olarak ifade veren P.M. isimli kadın çalışanın ifadesi ise gizli çekim nedeniyle hastanede neler yaşandığının kanıtı niteliğinde... P.M. ifadesinde, “Çalışma odamın içerisinde soyunma dolaplarımı görecek şekilde kamera koyulduğunu tespit ettim. Çekilen görüntülerle şantaja uğradım. Bu olaylar nedeniyle intihar girişiminde bulundum. İki gün yoğun bakımda kaldım. sonraki süreçte de psikolojik destek aldım.” dedi.

YORUM EKLE