Ünye'de madene direnen köylülere biber gazlı müdahale

Ordu Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerinde maden arama çalışmalarına karşı direnişlerine devam eden köylülere çevik kuvvet ve jandarma biber gazlı müdahale etti. En az 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ünye'de madene direnen köylülere biber gazlı müdahale

Ordu, Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları bir ay önce kovuldukları bölgeye dün (27 Ekim) bu kez jandarmayla birlikte geldi.

Dün pandemi dolayısıyla eyleme izin vermeyen jandarma, köylülere müdahale ederek gözaltı yapmıştı. Bugün ise, köye gelen jandarma genel komutanı altın arama madeninin olmayacağını söyleyerek köylülerle konuşmak istedi.

Bianet'te yer alan habere göre; köylülerin komutanı dinlediği sırada şirketin iş makineleri sondaj alanına giriş yaptı. Alana gitmek isteyen köylülerin evlerinin ve tarlalarının önüne barikat kuruldu. Ancak köylüler tarlaların arasından buldukları yollarla sondaj alanına ulaşmayı başardı.

Alanda oturma eylemine başlayan köylülere çevik kuvvet ve jandarma birlikte biber gazlı müdahalede bulundu. Gözaltına alınanlar oldu.

YORUM EKLE