Üst düzey AKP'li isimden çok konuşulacak açıklama: Öcalan'dan yeni mektup

İsmini açıklamak istemeyen üst düzey bir AKP'li yetkili, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 'Edirne'deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek' sözlerini değerlendirdi. AKP'li yetkili, İmralı'da tutuklu bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki süreçte yeni bir mektup kaleme almasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Üst düzey AKP'li isimden çok konuşulacak açıklama: Öcalan'dan yeni mektup

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, "Edirne'deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek" ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan’ın eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ıkasteden sözleri Türkiye’de yeni bir tartışmaya yol açmıştı.

Deutsche Welle Türkçe'den (DW) Gülsen Solaker'in haberine göre, Ankara'daki siyasi kulislerde bu ifadelerin ne anlama geldiği ve iktidar için yeni bir stratejiye evrilip evrilmeyeceği tartışılıyor.

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından siyasi kulislerde "Acaba AKP Kürt politikasında bir strateji değişikliği mi yapacak?" sorusunun yanıtı aranmaya başlandı.

AKP'li yetkililer, Erdoğan'ın bu açıklamayı büyük ihtimalle önüne gelen istihbarat raporlarına dayanarak yaptığını kaydediyorlar.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin değerlendirmesi şöyle:

"Öcalan'ın, çözüm sürecinde HDP'nin sorumlu davranmadığını düşündüğü ve sürecin bitmesinden Demirtaş'ı da sorumlu tuttuğu zaten bilinen bir şey. Muhtemelen Öcalan ile İmralı'da yapılan görüşmelerde bu konu yeniden gündeme gelmiş olabilir ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporları okumuş olabilir."

Aynı yetkiliye göre önümüzdeki süreçte Öcalan'ın yeni bir mektup kaleme alması da gündeme gelebilir.

banner112
HDP'li yetkililer ise şimdilik sessiz. Parti yetkilileri detaylı bir durum değerlendirmesi yapmadan görüş vermek istemediğini belirttiler.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ YORUMLANIYOR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Zonguldak ziyareti sırasında sorular üzerine Erdoğan'ı "İmralı'nın postacılığına soyunmakla" suçlayarak, şunları söyledi:

Şimdi İmralı'nın postacılığına soyunmuş, öyle anlaşılıyor. Posta memuru mu kendisi? Gidip tezgahı kuran, konuşan, medet uman o. Yerel seçimlerde ne yaptı? Yerel seçimlerde de ona bir akademisyen gönderdi. 'Acaba bize oy verebilirler mi?' diye. Selamlarını getirdi. Devletin televizyonunda bunu canlı yayınladılar.

ÖCALAN'IN SON MEKTUBU

2019'da yinelenmesi kararlaştırılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine giden süreçte, Anadolu Ajansı'nda (AA) bir mektup yayınlandı.

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın kamuoyuyla paylaştığı mektupta uzun yıllardır İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceğini açıklayan HDP seçmenine “tarafsızlık” çağrısı yaptı.

Özcan, "Beni İmralı'ya götüren irade bu açıklamayı yapmamı istedi" diye açıklama yapmıştı.

Ancak HDP, "Seçim stratejimizde değişiklik yok" diyerek desteğini sürdürdü.

CHP'li Ekrem İmamoğlu, eski Başbakan Binali Yıldırım karşısında 31 Mart'ta 13 bin 729 oy farkla kazandığı seçimi, 23 Haziran'da 800 binden fazla oy alarak kazandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
erdogan bebek katilinin elciligini yapiyor!
erdogan bebek katilinin elciligini yapiyor! - 8 ay Önce

acaba sarayli bebek katilinin Demirtasdan hesap soracagini nereden biliyor? ya sarayli imraliya gitti ya da bebek katili saraya gitti , hos sohbet, cay kahve icerken konusmusladir.
Diktatörlük kesmedi simdide apo ibnesinin elciligini yapiyor!

Menderes YILDIRIM
Menderes YILDIRIM - 8 ay Önce

Haber de; "Aynı yetkiliye göre önümüzdeki süreçte Öcalan'ın yeni bir mektup kaleme alması da gündeme gelebilir." denmiş. Bana göre GÜNDEM den HİÇ DÜŞMEDİ ki, GÜNDEME Gelsin. MHP Genel Başkanı Devlet Beyin bir özel haber kanalında "KAYAN ALT YAZI" ile mesajını ALO FATİH diye DURDURANLAR. Binlerce ASKER, POLİS, SİVİL hatta BEBEKLERİMİZİN katili, İmralı Canisinin DİYARBAKIR da MİTİNG te okunan mektubu TRT den Canlı Yayınlanmadı mı? Devletin Ajansı A.A. Dünyaya Önemli Haber olarak Geçmedi mi? 2019 İstanbul Seçimlerinde seçim kazanmak uğruna bir AKADEMİSYEN Bebek Katili, İmralı Canisinin yanına gönderilmedi mi? Yetmedi Bebek Katilinin Kardeşi Şerefsiz Osman ile TRT nin bir kanalında RÖPORTAJI yayınlanmadı mı? Ne kadar MANİDAR değil mi? İttifak Ortağının bir özel kanaldaki mesajını ALO FATİH diyerek durdurtacaksın ama Asker, Polis, Sivil hatta Bebek katilini ve kardeşinin mesajlarını TRT de yayınlatacaksın? Hala HABER de "Aynı yetkiliye göre önümüzdeki süreçte Öcalan'ın yeni bir mektup kaleme alması da gündeme gelebilir." demesi mi YOKSA HİÇ BİTME di mi? Saygılarımla

SIRADAKİ HABER