Vakalar alarm veriyor 

Türkiye'nin dört bir tarafından koronavirüs vakaları alarm veriyor. Tedbirler tekrar attırılmaya başlanırken CHP'li Dr. Emir Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara dikkat çekti. Emir, "Bursa Hıfzısıhha Kurulu durumu ağırlaşan hastalara özel aracınızla gelin diyor çünkü 112 tıkanmış durumda" dedi. Koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını Türkiye’de ilk yerli sentez olarak üreten Atabay İlaç, Kovid-19 vakalarının yükselmesiyle birlikte kapasitesini iki kat artırdı.

Vakalar alarm veriyor 

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüse karşı alınan yeni kararları duyurdu. CHP'nin doktor vekillerinden Murat Emir alınan kararlardan 4. maddeye dikkat çekti. Emir, "Bursa Hıfzısıhha Kurulu durumu ağırlaşan hastalara özel aracınızla gelin diyor çünkü 112 tıkanmış durumda" dedi. 

Emir Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bursa Hıfzısıhha Kurulu durumu ağırlaşan hastalara özel aracınızla gelin diyor çünkü 112 tıkanmış durumda. (4.madde)

Bugün sevk için arayan bir doktora  2 saat sonra gelmeyeceğiz, daha gidilecek 80 hasta var demişler. 

Nerede Karantina? 

Nerede İzolasyon? 

Bulaşla mücadele?" diye sordu.

İşte o paylaşım:

Bursa Hıfzısıhha Kurulu'ndan yapılan açıklamalar ve alınan kararlar şu şekilde:

Koranavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

 Bilindiği üzere Covid­19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görülmekte olup kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararları alınmakta ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik,  maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu çerçevede 03.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda;

1. Sağlık Bakanlığı “Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile ilgili İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ve Hıfzıssıhha Kurul Kararlarımızda belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda, vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı,  cadde/sokak,  park ve bahçeler,  alışveriş merkezleri gibi yerlerde yürütülen denetim faaliyetlerinin yoğunlaşmasının sağlanmasına, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere  ağırlık verilmesine,

2. Aşağıdaki işyerlerinin en geç saat 22:00’de kapanmalarının sağlanmasına;

    ­ Evlere paket servis ve gel­al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran,  pastane,  kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın),

    ­ Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,

    ­ Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,

    ­ Nikah/Düğün salonları,

    ­ Halı sahalar ve spor salonları,

    ­ İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,

    ­ Tiyatro, sinema ve konser salonları,

    ­ Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler,

 3. 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanmasına,

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında kurum amirlerinin planlaması dahilinde personelin gruplara ayrılarak farklı saatlerde mesaiye başlaması ve bitirmesinin sağlanmasına, özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06:00’dan itibaren kademeli olarak başlatılarak ara dinlenmesi dahil olmak üzere 06:00­15:00,  06:30­15:30,  07:00­16:00, 07:30­16:30,  08:00­17:00,  08:30­17:30,  09:00­18:00 vb. mesai/vardiya uygulamalarına geçilmesine,   

 4. Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmesine,

  Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda 04.11.2020 Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

***

BURSA'DA 10 KÖY KAPIYA KİLİT VURDU

Gürsu ilçesinin 10 köyü örnek bir karara imza attı. İlçede korona virüs vak'aları artınca Gürsu'nun 10 köyünde köylüler kahvelerini kapatma kararı aldı.

Köylerde 5 gündür bütün kahveler kapalı durumda. Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı kahve ortamlarında daha fazla bulunarak bir birine korona virüs bulaştırabileceğini düşünen köylüler kahveleri, kapatarak kahve alışkanlığından sağlıkları için vazgeçti.

Köylerde kimse toplu bir faaliyet yapmazken, kimse toplu halde bir araya gelmiyor.

Köylüler maske kurallarına büyük özen gösterirken, zamanının büyük kısmını bahçe ve tarlasında temiz havada çalışarak geçiriyor.

Köy kahvesini ortak bir kararla kapatma kararı aldıklarını ifade eden Cambazlar Muhtarı Hasan Efe, "Gürsu ilçesinde korona virüs artış göstermekte. Türkiye genelinde de artış gösteriyor. Biz Gürsu ilçesinin köylerindeki muhtar arkadaşlarla ve köylülerle ortak karar alıp köy kahvelerini kapattık. Havalar sıcakken vatandaşlar dışarıda açık havada oturuyordu. Havalar soğuduğu için vatandaşlar kapalı ortamda oturmaya başlayacaktı. Biz de virüs insanlara daha fazla bulaşmasın diye böyle bir karar aldık. Köyümüzde karara herkes uyuyor. Vatandaşlarımız işi olmadıkça sokağa çıkmıyor. Bir biriyle fazla irtibata geçmiyor. Maksadımız korona vak'alarının artış göstermemesi" dedi.

***

VAKALARDA VAHİM ARTIŞ... TEDAVİDE KULLANILAN İLACIN ÜRETİMİ 2 KATINA ÇIKTI

Salgının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını Türkiye’de ilk yerli sentez olarak üreten Atabay İlaç, Kovid-19 vakalarının yükselmesiyle birlikte kapasitesini iki kat artırdı. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Atabay, “Kapasitemizi ihtiyaca cevap verecek seviyeye çıkardık” dedi.
Dünya gazetesinden Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberine göre; COVID-19 salgınının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını Türkiye’de ilk yerli sentez olarak üreten Atabay İlaç’ta üretim hız kazandı. Atabay İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Atabay, “İlaç etkin maddesi üretim kapasitemizi an itibariyle ihtiyaçlara cevap verecek seviyeye çıkardık. Aylık üretimimiz 2 milyon kutuya ulaştı” bilgisini de verdi.

“ÜRETIMDE 1.000 KIŞIYE ULAŞTIK”

İlk etapta ayda 1 milyon kutuyla başlayan üretimde vakaların artmasıyla yeni bir planlama yapıldığını, kapasiteyi yüzde 100 oranında artırdıklarını söyleyen Atabay, “Buna bağlı olarak üretim personelini de 700 kişiden 1.000 kişiye çıkardık” diye konuştu.

Salgının tedavisinde kullanılan ilacı Türkiye’de halen üç şirket üretiyor. Üreticilerin başında Atabay İlaç geliyor. Tüm firmaların sahip olduğu üretim kapasitesinin Türkiye’de hastalığa yakalananların tedavisi için yeterli olduğunu söyleyen Atabay sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaz dönemi sonuna doğru artan vaka sayısı hepimize sürpriz oldu, ama şirket olarak hızlıca kapasitemizi artırarak Bakanlığımızın siparişlerini söz verdiğimiz günlerde tamamladık” dedi.

“BU SÜRECE HIZLI GELMEDİK”

“Bu sürece hızlı gelinmedi” diyen Atabay sözlerine şöyle devam etti: “2010 senesinde ülkemizde influenza (grip) salgınına karşı yerli ve milli imkanlarla sentezlediğimiz Oseltamivir etken maddesi ve müstahzar ürün Enfluvir ile son 10 senede milyonlarca hasta iyileşti. Bu nedenle COVID-19 salgınına yüksek tecrübe ve bilgi birikimi ile girdik. Bu süreci başarıyla kısa sürede tamamladık. Viral salgına karşı gerekli ilaçları geliştirdik”

Öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşıladıklarını belirten Atabay, “Sağlık Bakanlığı’ndan bu hafta ihracat için izin çıktı” diye konuştu. Bu iznin ardından bir strateji geliştirilerek ihracata başlanacak.

Atabay, “Favipiravir hammadde sentezi için analitik metotların geliştirilmesi, hammadde üretimi, yeni ilaç formülasyonu geliştirilmesi (referans ilaç formülasyonu patentli) ve üretimi için 11 milyon TL üzerinde Ar-Ge, know-how ve altyapı yatırımı yaptık” dedi.

AŞI ÇALIŞMALARINA DESTEK VERİYOR

Yıllık 200 milyon ilaç üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri olan Atabay, yakın zamanda aşı çalışmalarında da yer alacak. Zeynep Atabay, TÜBİTAK çatısı altında geliştirilen COVID-19 aşı çalışmalarına destek vermeye başladıklarına dikkat çekti. Diğer taraftan salgının tedavisinde kullanılacak iki ayrı ilaç için de ruhsat başvurusunda bulunduklarını söyleyen Atabay şu bilgileri verdi: “Klinik çalışmaların başlayabilmesi ve profilaktik etkilerinin test edilebilmesi için Bakanlığımızdan ‘hızlandırılmış ruhsat süreci’ talebimiz oldu. Ümidimiz en kısa sürede testlerden geçip şu andaki tedavi protokolüne destekleyici ilaç olarak Bakanlığımıza sunabilmek.”

YORUM EKLE