'Vatandaşın parası 'belediyenin mimarı'na...' haberine Eyüpsultan Belediyesi'nden açıklama

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'in 7 milyon liraya yapılacağı vaadini verdiği belediyeye ait 'Sultan Center' adlı iş merkezinin 'tadilat projesi ihalesi' 21/B ile Şerbetçi Mimarlık adlı bir şirkete verildi. Sadece proje çizimine 3.8 milyon lira ödenmesi dikkat çekti. KRT Web'in haberinden sonra Eyüpsultan Belediyesi bir açıklama gönderdi. Açıklamada projenin askıya alındığı belirtildi

'Vatandaşın parası 'belediyenin mimarı'na...' haberine Eyüpsultan Belediyesi'nden açıklama

KRT WEB / ÖZEL

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'in 7 milyon liraya yapılacağı vaadini verdiği belediyeye ait 'Sultan Center' adlı iş merkezinin 'tadilat projesi ihalesi' 21/B ile Şerbetçi Mimarlık adlı bir şirkete verildi. Menşei Gaziantep olan şirketin, belediyeden daha önce de ihaleler aldığı öne sürüldü. Ayrıca belediyenin, ihaleyi 3.8 milyonla alan şirkete şu ana kadar 4.3 milyon lira ödediği iddialar arasında. Başkan Köken’in aynı firmaya verdiği ihaleler bununla da sınırlı kalmadı. Firma semt konaklarının projelendirme ihalelerini de pazarlık usulüyle aldı. 

Eyüpsultan Belediyesi, kullanımı belediyeye ait olan 'Sultan Center' iş hanı için Haziran 2020'de, 'Sultan Center Yapısının Tadilat Uygulama Mimari Projeleri ile 187 Ada, 1 Parsel'in Peyzaj Projelerin Hazırlanması Danışmanlık Hizmet Alımı' ihalesine çıktı.

BU İHALE DE 21/B

Özellikle pandemi döneminde sıkça başvurulan ve doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen durumlarda yapılan 21/B usulü ihaleyi, Şerbetçi Mimarlık adlı firma en düşük teklifi vererek kazandı.

İKİ İHALE DAHA ALDI 

Firmanın belediyeden “Pazarlık usulü” aldığı ihaleler bununla sınırlı kalmadı. Eyüpsultan Belediyesi’nin 6 Nisan’da yaptığı  “Yeşilpınar Semt Konağı’nın projelendirme “ ihalesini Şerbetçi Mimarlık kazandı. Belediye bu iş karşılığı firmaya 305 bin lira ödeme yaptı. Belediye daha sonra aynı projenin “Elektrik ve mekanik projelendirme” ihalesini yaptı.. 29 Nisan 2021 tarihinde yine 21/B usulüyle yapılan ihaleyi Şerbetçi Mimarlık kazandı. Belediye projelendirme işi için firmaya 300 bin lira daha ödeme yaptı.

BAŞKAN 7 MİLYONA 'TAMAM' DEDİ AMA...

Belediye Başkanı Deniz Köken'in, tadilatı için 7 milyon liralık vaatte bulunduğu iş merkezinin sadece proje çizimlerine 3.8 milyon lira verilmesi dikkat çekti.

Ayrıca ihaleyi alan firmanın Gaziantep menşeli olduğu ve Köken'in belediye başkanlığından önce Gaziantep Belediyesi'nde genel sekreter olarak görev aldığı da öğrenildi.

BELEDİYE RANT İDDİALARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Daha hazine arazilerine tesis adı altında birçok kaçak yapıya izin verildiği iddiaları bulunan belediyenin büyük projelerin sahiplerine kaçak çatı katı çıkmalarını görmezden gelindiği öne sürüldü.

Söz konusu iddiaların gündemindeki Belediye Başkan Yardımcısı Eda Çaçtaş’ın, birçok ihaleyi adı anılan mimarlık firmasına verdiği ileri sürüldü.

‘Sultan Center’ın 7 milyon liraya bitirilmesi vadedilirken firmaya 4.3 milyon lira ödendiği iddia edildi.

"PROJE ASKIYA ALINDI"

KRT Web'in haberinden sonra Eyüpsultan Belediyesi bir açıklama gönderdi. Açıklamada projenin askıya alındığı belirtildi, şu açıklama yapıldı:

2019 yılında yapılan mahalli idareler seçiminden sonra iş başına gelen ekibimiz tarafından yapılan incelemede “Sultan Center” olarak bilinen binanın fiziki şartlarının hizmetlerin nitelikli olarak verilmesine uygun olmadığı, binada kullanılamayan atıl alanların bulunduğu, binadaki eksiklikler nedeni ile taşınmazdaki diğer malik ve esnafların zorlandığı ve en önemlisi binanın depreme karşı yeterli güvenlikte olmadığı hususları tespit edilmiştir. Bu tespitler neticesinde binanın depreme dayanıklı hale getirilmesi ve rehabilite edilmesi için çalışma yapılmasına karar verilmiştir.

Sultan Center olarak bilinen bina, Deprem Yönetmeliğinde Bina Önem Katsayıları ile ilgili yapılan sınıflandırmaya göre “İnsanların uzun süreli ve yoğun olarak bulunduğu binalar” sınıfına girmekte olup bina önem katsayısı 1,5’tir.

Bu nedenle binanın depreme dayanıklı hale getirilerek, bölgeye değer katacak, ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte, mimari kullanım fonksiyonlarının yeniden düzenlenmesine yönelik projelerin hazırlanması 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre ihale edilmiştir.

Bilindiği üzere 4734 sayılı Kanun’un 21/b maddesi:

“Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.” şeklindedir.

Yukarıda verilen teknik detaylar dikkate alındığında binanın projelerinin 21/b maddesine göre ihale edilmesinin zaruret teşkil ettiği gayet açık olarak görülecektir.

İhale süreci 4734 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak yürütülerek ihale neticelendirilmiştir. Belediyemiz tarafından yapılan tüm proje ve yapım ihalelerinde herhangi bir firmaya bugüne kadar ayrıcalık tanınmamış olup , yapılması planlanan işin en uygun maliyetle en doğru ve kaliteli biçimde yapılması ana ilkemiz olmuştur.

Toplam alanı 19.876 m² olan binanın yaklaşık maliyeti Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan 2021 yılı yapı yaklaşık maliyetlerine göre hesaplandığında (4B Grubu Yapılar) yapım maliyeti zikredilen 7 Milyon TL’lik meblağın kat be kat üzerindedir, nitekim maliyet hesabı çok yüksek olduğundan yapım işleri Belediyemizce askıya alınmıştır.

Ayrıca Belediye Başkanımız Sayın Deniz Köken’in binanın yapımının 7 milyon Türk lirası olacağına dair bir vaat ya da beyanı kesinlikle mevcut değildir.

Haberde sözü edildiği gibi ihaleyi alan firmaya 4,3 milyon Türk lirası ödeme yapılmış olması söz konusu değildir.

Bu nedenle sitenizde yer alan gereçeğe aykırı haberin kaldırılarak , gerekli düzeltme metninin haberi verdiğiniz içerik, şekil ve boyutta yayınlanmasını, aksi halde yapılan bu yalan haberle ilgili ceza, maddi, manevi tazminat hakları başta olmak üzere tüm yasal haklarımızın kullanılacağını bildirmek isteriz.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 16:56
YORUM EKLE