Yargıtay'dan bir CHP'li isim hakkında daha flaş karar

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP'li Eren Erdem hakkındaki 4 yıl 2 ay hapis cezası kararının 'delil yetersizliği' gerekçesiyle bozulmasına karar verdi.

Yargıtay'dan bir CHP'li isim hakkında daha flaş karar

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 17-25 Aralık soruşturmalarında elde edilen ses kayıtlarını yayınladıkları gerekçesiyle kapatılan Karşı Gazetesi’nin sahibi Turan Ababey, CHP eski Milletvekili Eren Erdem’e “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 4 yıl 2 ay, Emre Erciş’e ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, dosyanın temyiz incelemesini tamamlayarak, mahkumiyet hükümlerinin bozulmasına karar verdi.

'SUÇ KUŞKUYA YER VERİLMEYECEK ŞEKİLDE İSPAT EDİLMELİ'

banner112
T24'ün haberine göre, kararda, yerel mahkeme tarafından, Karşı Gazetesinin başlangıcından itibaren 'FETÖ’ye destek sağlamak amacıyla kurulduğu ve gazetenin kuruluş aşamasında aktif rol alan Erdem’in de genel yayın yönetmeni olarak bu amaç doğrultusunda yayın yapılmasını sağladığının kabul edildiği belirtilerek, sanıkların bu şekilde 'FETÖ’ye yardım ettikleri gerekçesiyle mahkum edildiği anımsatıldı.

Ceza hukukuna göre bir suçtan cezalandırılmanın temel koşulunun, suçun kuşkuya yer verilmeyecek şekilde ispat edilmesine bağlı olduğu ifade edilen kararda, kuşkulu ve tam olarak aydınlatılmamış olaylar ve iddiaların sanıkların aleyhine yorumlanarak mahkumiyet hükmü kurulamayacağı vurgulandı.

'SOMUT DELİL YOK'

Mahkumiyetin yargılama sürecinde toplanan kanıtların bir kısmına dayanılıp bir kısmı göz ardı edilerek ulaşılan olası kanıya değil, kesin ve açık bir ispata dayanması gerektiği belirtilen kararda, şöyle denildi:

Bu ispatın hiçbir kuşku ve başka türlü bir oluşa olanak vermeyecek açıklıkta olması gerektiği, yüksek de olsa bir olasılığa dayalı olarak sanıkların cezalandırılmasının ceza yargılamasının en önemli amacı olan gerçeğe ulaştırmayacağı, ceza yargılamasında mahkumiyetin büyük veya küçük olasılığa değil her türlü kuşkudan uzak bir kesinliğe dayanmasının şart olduğu, adli hataların önüne geçebilmenin başka bir yolu olmadığı da nazara alınarak, sanıkların silahlı terör örgütüne yardım etmek amacıyla hareket ettiklerine dair, her türlü şüpheden uzak somut delile dayanmadan mahkumiyet hükmü kurulamayacağı gözetilmeksizin, beraatları yerine delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu yazılı şekilde mahkumiyet hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER