Yarkadaş: Onların gözünde koca bir hiçsiniz

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, Erdoğan'ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan ve 6 ay sonra yine Erdoğan'ın kararıyla görevden alınan Melih Bulu'yu yazdı: Bulu’nun başına gelenler, sırtını AKP’ye dayayıp zulmeden tüm bürokratlara ders olsun… Bakın; artık anlayın! Siz onların gözünde koca bir hiçsiniz… Siz, sadece KHK’daki bir isimden ibaretsiniz…

Yarkadaş: Onların gözünde koca bir hiçsiniz

Yarkadaş'ın bugünkü yazısı şöyle: 

Türkiye, Melih Bulu’nun ismini yaklaşık 7 ay önce duydu. Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne bir gece ansızın paraşütle indirilen Bulu’nun adı o günden beri gündemden hiç  düşmedi. Çünkü; Melih Bulu, rektörlüğe akademik başarıları sayesinde değil, AKP milletvekili adayı olduğu için getirilmişti. Üstelik; 2016 yılında çıkarılan bir KHK sayesinde… Ve kamu vicdanı, işte bu yüzden Bulu’nun rektör olarak atanmasını kabul etmedi.

KHK İLE GELDİ…

Bilindiği üzere o KHK, üniversite rektörlüğü seçimlerini kaldırmış, rektör atama yetkisini Cumhurbaşkanı’na vermişti. BÜ’ye kayyım olarak atanan Bulu ve benzerleri, sırtlarını AKP’ye yaslamak ve  hak etmedikleri koltukları işgal etmekten hiç utanmadılar.

Onlar utanmıyor olsa bile, az önce de ifade ettiğim üzere ‘kamu vicdanı’ bu liyakatsiz atamaları kabul etmedi, etmiyor ve etmeyecek…

Bakın; Melih Bulu, arkasında AKP iktidarının tam desteği olmasına rağmen, Boğaziçi’nin onurlu öğrencileri ve öğretim üyelerinin ‘’kayyım”a itiraz eden meşru direnişini bir türlü  kıramadı!

Hatırlayın; Melih Bulu okulda başlayan direnişin altı ay sonunda biteceğini ve göreve atanırken buna ilişkin bir hesaplama yaptıklarını söylemişti. AKP’ci Bulu’ya göre, direnişi altı ay içinde bitirecek, okulu da bir gerici yuvası haline dönüştüreceklerdi.  6 ay geçti, direniş bitmedi! Öğrenciler okulda kaldı, giden ise AKP’ci Melih Bulu oldu. Ancak aynı zihniyeti taşıyan türevleri hala görev başında… Bunu da unutmayalım…

ZULME TANIĞIZ!

Boğaziçi’nde  kayyıma karşı başlayan direniş, daha şimdiden Türk demokrasi tarihinin şanlı sayfalarına geçti. Direniş başladığından beri üniversitenin Sarıyer’deki merkez kampüsüne gitmek yerine, Kandilli’deki binasında saklanan Bulu, iktidarın arkasına sığınarak  neler yapmadı ki!

Hatırlayın; “Can güvenliğim yok” yalanını söyleyerek, okulun içine polis soktu; öğrencileri yerlerde sürükletti, okulun kapısına kilit vurdurdu, öğrencileri içeri aldırtmadı,  coplattı, fişledi, okuldan uzaklaştırdı, öğretim üyelerini okuldan attırdı, tacize karşı kurulan komisyonu dağıttırmaya çalıştı. Bulu’nun bu anti-demokratik tutumu yüzünden öğrencilerin çekmediği çile kalmadı. Birçok öğrencinin bursu, protesto gösterilerine katıldığı için kesildi. Yetmedi; açılan soruşturmalar yüzünden, birçok öğrencinin yurt dışına çıkmasına engel olundu. Öğrenci ve öğretim üyelerinin akademik faaliyetleri kesintiye uğradı.

NE KAZANDIN BULU?

Peki sonunda ne oldu? Melih Bulu, göreve nasıl geldiyse, öyle de gitti! Bir gece kararnamesiyle kayyım olarak atanan Bulu, kendisine nezaketen haber bile verilmeden görevinden atıldı! Ve koltuğunda kalabilmek için öğrencilere zulmeden Bulu,  görevden alındığına ilişkin iddiaların yer aldığı twitlere cevap verirken aklınca dalga geçti. “Görevden alındın” diye yazan gençlere,  “Peki bundan şeyin haberi var mı, mesela benim… Oyuna gelmeyin çocuklar, uyuyun” cevabını verdi.

Yarkadaş'ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 12:25
YORUM EKLE