Yasağa rağmen TIR'lar dehşet saçmaya, trafiği kilitlemeye devam ediyor

İstanbul içinde trafik yoğunluğunun düşürülmesi amacıyla ağır tonajlı vasıtaların şehir içindeki çevre yollarını kullanmaları yasaklandı. Transit yük taşıyan araçlara D100, TEM ve bağlantı yollarını kullanma yasağı getirildi. Ancak yasağa rağmen TIR'lar Mahmutbey Gişeleri kullanmaya devam ediyor, hiçbir denetim yapılmıyor, trafik çilesi sürüyor.

Yasağa rağmen TIR'lar dehşet saçmaya, trafiği kilitlemeye devam ediyor

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin aldığı karar doğrultusunda, 31 Mayıs'tan itibaren Avrupa'dan Asya'ya Asya'dan Avrupa'ya yük taşımacılığı yaparak, İstanbul bölgesini transit kullanan araçların D100, TEM ve bağlantı yolları yerine, Kuzey Çevre Otoyolu'nu kullanarak geçiş yapmaları kararı alınmıştı.

Transit yük taşıyan araçlara D100, TEM ve bağlantı yollarını kullanma yasağı getirilmişti. Bu sınıftaki araçlar Kuzey Çevre Otoyolu'nu kullanacaktı. İstanbul'dan transit geçiş yapacak olan ağır tonajlı yük araçlar, Silivri-Kınalı kavşağından Kuzey Marmara Otoyoluna entegre olup Paşaköy gişelerden çıkış yaparak Pendik-Kurnaköy bölgesinden E80'e bağlanacaktı. Karara uymayan şoförlere cezai işlem uygulanacaktı.

İstanbul içinde trafik yoğunluğunun düşürülmesi, kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyordu.

Ancak hiç de beklenildiği gibi olmadı. TIR şoförleri kararı hiçe saydı. Trafik ekipleri de denetim yapmayınca değişen birşey olmadı.

İstanbul'da TIR'lar nedeniyle yine trafik yoğunluğu yaşandı. Mall of İstanbul AVM'nin önünde her gün TIR'lar nedeniyle kaos yaşanmaya devam ediyor.

Yine TIR'lar nedeniyle Mahmut Gişelerde ise trafik saatlerce tıkanıyor. TIR'ların neden olduğu kazalar da hem can yakıyor hem de zaten yavaş ilerleyen trafiğin durmasına neden oluyor.

İstanbullular ise bir an önce getirilen yasak kararının uygulanmasını, denetimlerin yapılmasını istiyor.

İşte ağır vasıta araçları nedeniyle oluşan o trafik yoğunluğu:


 

YORUM EKLE