banner126

Yavuz Sultan Selim’e 2.3 milyar TL garanti ödemesi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne, 2021 yılının ikinci yarısı için yapılacak garanti ödemesine ilişkin hesaplamaların hemen hemen tamamlanmasının ardından işletmeci IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumu ICA’ya, bu ayın sonunda 2.3 milyar TL dolayında bir ödeme yapılması bekleniyor.

Yavuz Sultan Selim’e 2.3 milyar TL garanti ödemesi

ANKARA / OLCAY AYDİLEK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne, 2021 yılının ikinci yarısı için yapılacak garanti ödemesine ilişkin hesaplamalar hemen hemen tamamlandı. İşletmeci IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumu ICA’ya, bu ayın sonunda 2.3 milyar TL dolayında bir ödeme yapılması bekleniyor. Net tutar, kısa süre içinde belli olacak.

2021 yılının ilk yarısı için de temmuz ayında 2 milyar TL’yi aşkın bir garanti ödemesi söz konusu olmuştu. Böylece, 2021 yılı için garanti kapsamında ICA’ya, 4.3-4.4 milyar TL ödenmiş olacak. 

Yavuz Sultan Selim-Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu,Avrasya Tüneli, özel sektör tarafından modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş bedelleri döviz olarak belirlendi. Devlet, bu projelere belli sayıda araç geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER