Yıldırım: Kalkışma kelimesi öyle rastgele seçilmiş bir kelime değildir

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine yönelik o dönemde yaptıkları ilk açıklamaya değinen AKP'nin İBB adayı Binali Yıldırım, "'Kalkışma' kelimesi, öyle rastgele seçilmiş bir kelime değildir. Üzerinde itina ile çalışılarak yapılan bir açıklamadır. Gecenin ilerleyen saatlerinde işin seyrini değiştiren bir anahtar kelime olduğu da anlaşıldı" dedi.

Yıldırım: Kalkışma kelimesi öyle rastgele seçilmiş bir kelime değildir

Yıldırım, AKP Konya İl Gençlik Kolları tarafından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, gençlerle sohbet etti, sorularını yanıtladı. Yıldırım, kendisine yöneltilen “Bana çok benziyor dediğiniz bir siyasetçi var mı?” sorusu üzerine, “Örnek aldığınız bir siyasetçi var mı diye sorarsanız, elbette var, Recep Tayyip Erdoğan. Geçmişte, Turgut Özal’ın siyasetini de ilk dönemde, 1989’a kadar çok beğeniyordum. O dönemde ben inşaat sektöründe mühendislik yapıyordum. Meslektaşımız, büyüğümüz diye ona ilgimiz fazlaydı ama bizim hamurumuzun yoğrulduğu, fikrimizin, zikrimizin oluştuğu dönem, hocamız Necmettin Erbakan dönemiydi. Allah mekanını cennet eylesin” diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANI DA TAKDİR EDER AMA AÇIK ETMEZ"

Samimiyetten ve doğallıktan yana olduğunu ve içinden geldiği gibi hareket ettiğini dile getiren Yıldırım, “Bir gün Marmaray’ın açılışını yapıyoruz. Biliyorsunuz, dün Cumhuriyetimizin 96’ncı yıl dönümüydü. Marmaray’ı Cumhuriyet’in 90’ıncı yıl dönümünde, 29 Ekim törenleri sonrası açtık. Cumhurbaşkanımız, açılışı yaptıktan sonra beni kürsüye çağırdı. Çok sayıda ağır misafirimizin olduğu bir törendi. Kürsüye çıktım. Cumhurbaşkanımız elimden tutup çekiyor. O çekiyor, ben çekiyorum, o çekiyor, ben çekiyorum. ‘Ne çekiyorsun kardeşim, elini ver. Seni tebrik edeceğim, elini havaya kaldıracağım’ dedi. Dedim ki ‘Hiç alışık değiliz’. Yani ödüllendirilmeye alışık değiliz. Cumhurbaşkanımız takdir eder ama içinden eder, rahmetli babam gibi. O da beni çok sever ama hiç sevdiğini söylemezdi. Cumhurbaşkanı da takdir eder ama açık etmez” dedi.

KALKIŞMA’ AÇIKLAMASI 

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde yaptığı ilk açıklamada “kalkışma” ifadesini neden kullandığı sorulan Yıldırım, şunları kaydetti:


“İlk açıklamayı yapmadan önce çok hızlı bir şekilde saha araştırması yaptık. Yoğunlaşmanın İstanbul’da ve Ankara’da olduğunu gördük. Valilerle, emniyet müdürleriyle, güvenlikle ilgili bütün birimlerle konuştuk. Cumhurbaşkanımızı aradım, kendisiyle değerlendirme yaptık. İşin adını orada koyduk, mutabık kaldık. Orada ‘kalkışma’ kelimesi öyle rastgele seçilmiş bir kelime değildir. Üzerinde itina ile çalışılarak yapılan bir açıklamadır. Gecenin ilerleyen saatlerinde işin seyrini değiştiren bir anahtar kelime olduğu da anlaşıldı. İnsanlar için işin boyutu küçültülmüş oldu. Darbe lafını kullanmadık, işin boyutunu küçülttük. ‘Bu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komuta zincirinde yapılan bir iş değildir, Bir grubun kalkışmasıdır’ dememizle, Anadolu’daki İstanbul’daki, Ankara’daki birliklerin başındaki komutanlar ‘Bu darbe değilmiş, bir kalkışmaymış’ dediler. Valilerle temas kurarak süratle işbirliğine girdiler. Tabii burada en önemli şey Cumhurbaşkanımızın Başkomutan olarak dirayetli duruşu, bizim hükümet olarak kararlılığımız ve vatandaşlarımızın, milletin, ülkeye, ezana bayrağa sahip çıkması. Bunlar kalkışmanın bertaraf edilmesi için, o gece yaşanan en önemli olaylardı. Hamd olsun, milletimiz canı pahasına bu alçaklara geçit vermedi, bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi."

YORUM EKLE