Yunanistan'da ilk resmi Cemevi açıldı

Yunanistan, Trakya'daki Alevi toplumu için Cemevi açtı. Açılan Cemevi ülkede 'resmi statü' ile açılan ilk Cemevi olma özelliğini gösteriyor.

Yunanistan'da ilk resmi Cemevi açıldı

Kendi ibadethaneleri olduğuna inanamayan Alevi öğretmen, “Azınlık içinde azınlığız” diyerek, “Kimsenin ciddiye alamayacağı çılgın bir rüyaydı. Ancak çılgın rüyalar, bazı cesur ve kararlı kişiler tarafından gerçekleştirilebilir.” dedi.

Yunanistan'da ibadetlerini evlerinde yapmak zorunda kalan Aleviler için yıllardır ibadethane yoktu.

Aleviler, Ali'nin Evi anlamına gelen Cemevi'nde bir mum yakarlar.

Aleviler, Kuran'ı anlaşılır kılmak için tercüme ettiler ve azınlık okulunun müdürünün açıkladığı gibi Muhammed Ali'ye ve Muhammed'in kızı Fatma'ya inanıyorlar.

Kültürel Eğitim Derneği sekreteri Bay Moumin, cinsiyet eşitliği olduğunu söylüyor.

"Kadınlar sadece isterlerse geleneksel kostümler giyiyorlar" diye açıklıyor öğretmen. Aleviler, sünnilerin 'günde 5 vakit namaz' kuralına uymaları gerekmez, diğer dinlere karşı hoşgörü vardır ve alkol tüketimine izin verilir.

Evros vilayetinde Megalo Derios halkıyla birlikte gerçekleşen kutlamaya, Alevilerin danslarına eşlik eden kutsal çalgısı sazdan çıkan sesler hakim oldu.

Müziğe eşlik eden şarkılar, Kuran'dan melodik sözler oluyor. Din hizmeti Farsça ve Türkçe karışımı bir dilde yapılıyor.

Bay Moumin'e göre, Trakya'daki Aleviler veya Bektaşiler, çoğunlukla Evros vilayetinde olmak üzere yaklaşık 3.500 kişidir.

Cemaat lideri, Alevilerin ibadethanelerini ilk tanıyan ülkelerin Almanya ve Avusturya olduğuna dikkat çekiyor.

Ardından Yunanistan'da Alevi cemaatinin ibadethanesi olarak resmi ruhsatla faaliyet gösteren ilk Cem Evi'nin açılışı geldi.

Moumin, “Yıllardır Cem Evi için resmi ruhsat almak için mücadele ediyoruz” dedi.

TARİHİ GÜN

Kalantzis, açılışı "tarihi" olarak tanımladı.

"Bugün Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'den Müslümanlar ve Hıristiyanlar olarak hepimiz buradayız. Bizi bugün buraya getiren nedir? Tanrı'ya olan ortak sevgimiz," diyen Kalantzis, sözlerine “Çünkü Anayasamız böyle diyor. Anayasamızın 13. maddesinde, Yunan devletinin herkesin din özgürlüğünü koruma ve güvence altına alma görevi olduğu belirtilmektedir. Bugün sadece burada sizler için değil hepimiz için tarihi bir gün ve sizlerin emeği ve iradesiyle bu özel gün gerçeğe dönüştü." ifdaeleri ile devam etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER