Zafer İnşaat'ta kriz... Papua Yeni Gine’de Türk işçilerden eylem! Zafer İnşaat'tan açıklama geldi...

Zafer İnşaat’ın Papua Yeni Gine’deki inşaatında çalışan ve aylardır maaş alamadıkları için iş bırakma eylemi yapan işçiler, maaşlarla tehdit edildiklerini belirterek, taleplerinin karşılanmasını istedi. Zafer İnşaat konu ile ilgili KRT Web'e açıklama gönderdi. Zafer İnşaat'tan yapılan açıklamada, "Habere konu olan 2 işçi, taahhüdümüz altındaki Papua Yeni Gine’deki projemizde alt yüklenici olarak çalışan Epotek Uluslararası İthalat İhracat Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’nin (“Epotek”) işçileridir. Dolayısıyla maaş ve sair tüm ücretlerinin ödenmesine dair sorumluluk bizzat Epotek’e aittir." denildi.

Zafer İnşaat'ta kriz... Papua Yeni Gine’de Türk işçilerden eylem! Zafer İnşaat'tan açıklama geldi...

EPOTEK Uluslararası İthalat Limited Şirketi aracılığıyla geçtiğimiz yıl Türkiye’den Papua Yeni Gine’ye çalışmak için giden inşaat işçileri aylardır maaş alamıyor. İnşaatın ana firması olan Zafer İnşaat, çalışan işçileri tehdit ederken, işçilerden bazıları 37 gündür iş bırakma eylemi yaptı. Eylemi sürdüren inşaat işçilerinden Fırat Sağlam, Papua Yeni Gine’de yaşadıklarını anlattı.

EPOTEK’İ ZARARA UĞRATTI

2020’nin Eylül ayında çalışmak için Papua Yeni Gine’ye giden Sağlam, ülkeye EPOTEK firması aracılığıyla gittiklerini ve Amerikan Konsolosluğu’nun oradaki yeni binasını inşa ettiklerini aktardı. Normal şartlarda maaşların EPOTEK tarafından ödendiğini belirten Sağlam, “Firmayla anlaşmamız iki, iki buçuk aylık bir süre içindi. Oraya gidince her şey değişti, işe başlama sürecimiz çok uzadı, problemler yaşadık ve tam 13 aydır Papua Yeni Gine’deyiz. Çalıştığımız inşaatın ana firması olan Zafer İnşaat, EPOTEK firmasını büyük zarara uğrattı ve EPOTEK maaşlarımızı ödeyemeyecek hale geldi” dedi.

AYLARDIR MAAŞ ALAMIYORLAR

Tehlikenin farkında vardıktan sonra Zafer İnşaat’ın yöneticilerinden Önder Tümer ile görüşmeye gittiklerini belirten Sağlam, “EPOTEK’in zarar edeceğini ve maaşlarımızın ödenemeyeceğini söyledik ve bizi Türkiye’ye göndermelerini istedik” dedi. Firma yetkilisinin kendilerine “Sizin firmanız burada batabilir, bir kuruş para kazanmayabilir. Bu bizim ile sizin firmanın arasındaki mesele. Her koşulda biz mahkemelik olacağız ama Zafer İnşaat olarak siz işçilerin tüm hakkını biz ödeyeceğiz. Siz işinize devam edin” sözünü verdiğini aktaran Sağlam, kandırıldıklarını ifade etti. Sağlam, “Dört-beş ay maaşımızı onlar yatırdı, biz de maaşlarımız yattığı için devam ettik, sorun çıkarmadık ancak Nisan ayından sonra maaşlarımızı alamadık. Biz yine de buraya kadar gelmişken bekleyelim dedik. Geçtiğimiz aya kadar oyaladılar” ifadelerini kullandı.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Yaklaşık 40 kişilik bir işçi grubunun mağdur olduğunu ve kendisiyle birlikte bir işçinin daha 37 gündür iş bırakma eyleminde olduğunu belirten Sağlam, “Her gün bizi ‘Sizin başınıza bir şey gelirse biz sorumlu değiliz’ şeklinde tehdit ediyorlar ve yıldırma politikası uyguluyorlar. Mesela en ufak bir sorunda ya da kendi aramızdaki ufak tartışmalarda bile anında tutanak tutuyorlar. Yani bahane arıyorlar. Buradaki firmalar işçileri elinde tutabilmek için maaşların bir kısmını içeride bırakıyor. Eğer işçi gitmek isterse onu bu içerideki parasıyla tehdit ediyor” diye konuştu.

‘PSİKOLOJİMİZ BOZULDU’

Zafer İnşaat’ın kendi çalışanlarına 2 bin 250 dolar maaş verdiğini belirten Sağlam, ancak işçilerinden 250 dolar kestiğini, bu kesintiyi “iş bitiminde toplu bir şekilde hem yıpranma payı hem de tazminat” adı altında gösterdiğini belirtti.  Bunun büyük bir sahtekarlık olduğunu söyleyen Sağlam, “Tüm işçiler bunun farkında ama Türkiye’deki ekonomik durum malum, ülkeye gitsek ne yapacağız diyorlar ve bu yüzden göz yumuyorlar. Şu an 15 saat çalışan arkadaşlar var ve bunun üstüne ek mesai talepleri oluyor. Bu taleplerde bulunan işçileri içeride kalan depozitoları ile tehdit ediyorlar. İçeride 10 bin doları olan, 45 aydır izne gelemeyenler arkadaşlar var. Şirket kılıf olarak gösterdikleri ‘disiplinsizlik’ suçlamasıyla mahkemeye verip içerideki paralarını kesebiliyor. Biz de haklarımızı savunamıyoruz, kimse hiçbir şey yapamıyor. Hepimizin psikolojisi bozulmuş durumda. Ancak çoğu arkadaş haklarını kaybetme riskinden dolayı mecburen ücret almadan çalışmaya devam ediyor” dedi.

NECATİ YAĞCI DA SIRT DÖNDÜ

Zafer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yağcı ile de görüşmek istediğini, defalarca mesaj attığını söyleyen Sağlam, “Kendisi Türkiye’de bilinen, ABD destekli inşaat projelerinin başında olan bir isim. Ayrıca hemşerim de olur fakat o da işçilere sırtını döndü” ifadelerini kullandı.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Sağlam, yerel halkın dışarıdan gelen işçilere karşı kötü davrandığını ifade ederek, “Yolda yürürken gasp edilme olasılığımız çok yüksek, herkes tetikte. Geçen gün markete gittiğimde önümüzü kesip bıçak çektiler. Ayrıca şu an burada tüm işçiler ve firma yetkilileri de çok gergin, her an her şey olabilir ve can güvenliğimiz yok” şeklinde konuştu. Zafer İnşaat’ın proje müdürünün işçilerin yanına geldiğini ve tehdit ettiğini belirten Sağlam, “Bize, ‘Biletleriniz alacağız, buradan hemen gidin’ dedi. Biz de paramızı almadan hiçbir yere gitmeyeceğimizi söyledik. Bunun üzerine o da ‘Gitmezseniz vizenizi iptal ederim ve polise şikayet eder sizi zorla gönderirim’ diye tehdit etti” diye belirtti. Güçlerinin yettiği kadar direnmeye devam edeceklerini kaydeden Sağlam, milletvekillerinden, gazetecilerden, insan hakları derneklerinden ve tüm duyarlı kamu kuruluşlarından destek istedi.(MA)

ZAFER İNŞAAT'TAN AÇIKLAMA 

Zafer İnşaat konu ile ilgili KRT Web'e şu açıklamayı gönderdi:

1. Habere konu olan 2 işçi, taahhüdümüz altındaki Papua Yeni Gine’deki projemizde alt yüklenici olarak çalışan Epotek Uluslararası İthalat İhracat Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’nin (“Epotek”) işçileridir. Dolayısıyla maaş ve sair tüm ücretlerinin ödenmesine dair sorumluluk bizzat Epotek’e aittir.

2. 02.09.2021 tarihinden itibaren maaş alacaklarını alamadıkları iddiasıyla çalışmayı durduran Epotek işçilerinin işçilerine işe çıkmaları ve kalan işleri bitirmeleri ve alacaklarına karşılık , yine Epotek nam ve hesabına ödeme yapılacağı söylenmiş hatta önden bir miktar avans yatırılması teklif edilmiştir. Ancak, bu teklifimiz reddedilmiştir.

3. İşçilerin bir çalışmaları olmaksızın kıta aşırı bir ülkede kalmalarının yasa dışı sayılacağı da düşünülerek bizzat masrafları Şirketimizce karşılanmak üzere Türkiye’ye dönüş uçak biletleri alınmış; ancak Epotek işçileri uçak biletlerini teslim almamış ve Türkiye’ye dönmeyi reddetmişlerdir. Bu konuda işçilere gerek sözlü gerek yazılı, gerekse şantiye ilan panolarında yapılan ilanlarla Türkiye’ye dönebilecekleri ve dönüş biletlerinin Şirketimizce karşılanacağı bildirilmiştir.

4. Konuya ilişkin olarak habere konu olan 2 işçinin asıl işvereni olan Epotek’e noter kanalıyla yaptığımız sayısız bildirimden ve ihtarnameden sonuç alınamamıştır. Bunun yanında, Epotek işçilerinin, inşaat sahasında kavga ve kaos ortamı yaratan davranışları gerçekleştiğinden, ülkemizin ticari repütasyonunun etkilendiği görüşüyle, konuyu T.C.’nin ilgili resmi makamlarına ve ayrıca güvenliği ilgilendiren konular bulunduğundan Papua Yeni Gine resmi makamlarına bildirmiş durumda olduğumuzun altını çiziyoruz.

5. Bizzat işverenleri Epotek’ten tahsil etmeleri gereken alacakları için işçilerin Zafer İnşaat’ı hedef göstermeleri son derece yanlış ve gerçek dışıdır. Bunun yanında, işçi alacaklarına ilişkin her türlü talep Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri nezdinde sunulup, alacak iddialarının ve tutarlarının belirlenmesi yine Türk mahkemeleri kanalıyla sağlanabilmektedir. Hal böyle iken; ülkeye dönüp yasal bir zeminde alacak iddiasında bulunmaksızın, ülkeye dönmeyi reddederek, kendilerine alınan dönüş biletlerini kullanmayarak, kıta dışı bir ülkeden alacak iddiasında bulunan işçilerin, bu öznel iddialarının, Zafer İnşaat’ı hedef göstererek bir habere konu edilmesinin kabul edilemez olduğu aşikardır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 12:31
YORUM EKLE