İtalyan Mutfağı Haftası, Ayhan Sicimoğlu’yla Gastronomi Macerası ve Dorock XL Rooftop bu hafta Lezzet Rotalarım’da

İtalyan Mutfağı Haftası’nın başlamasıyla birlikte İstanbul’da İtalyan lezzetleri rüzgarı esmeye devam ediyor.

Haftayı İtalyan gastronomisi’nin üç usta ismi  Şef Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo ve Luigi Mariconda’nın, İtalya’nın farklı bölgelerinde en çok tercih edilen aperitif sunumlarıyla açtım. Bir hafta daha ne kadar güzel başlayabilir ki demeden edemeyeceğim.124 ülkede eş zamanlı olarak başlayan ve 28 Kasım’a kadar devam edecek İtalyan mutfağı haftasının ilk etkinliği için soluğu Tomtom Kaptan Sokak’taki  Venedik Sarayı’nda aldım.

Roma, Napoli ve Palermo bölgesi ağırlıklı aperitifler arasında her bir şefin kendi sunumları içinde fark yarattığı gündü. Claudio Chinali’nin çayda marine ederek hazırladığı kuzu kol (Spalla Agnello), Luigi Mariconda’nın ricotta peyniri kullanarak yaptığı Roma usulü enginar(Carciofi alla Romana) ve Giancarlo Gottardo’nun hiç tuz kullanmadan 36 saat fermente ederek  Focaccia hamurundan elde ettiği  Sfincione alla Palermitana diğerlerine göre benim için bir adım önde olan aperitifler oldu.

28 Kasım’a dek devam edecek İtalyan Mutfağı Haftası’nın programına www.italyanmutfagihaftasi.com ve italyanmutfagihaftasi instagram adresinden ulaşabilirsiniz.

Dorock Xl Rooftop Oktoberfest’teki başarısını devam ettiriyor.

Geçtiğimiz hafta Hayko Cepkin konseriyle açılışı gerçekleşen Dorock XL Venue Fitaş Sahnesi’nin öncesinde Dorock XL Rooftop’ta basın mensupları olarak bir araya geldik.Hatırlanacağı gibi Taksim Fitaş pasajının 6.katında açılan Dorock XL Rooftop Oktoberfest menüsü ve etkinliğiyle  adından sıkça söz ettirmişti.

Mekan, deneyimlemeyi tercih ettiğim Meksika mutfağında da  geleneğini bozmadan yoluna devam ediyor.Şef Rüştü Ekmen ve ekibi Girit ezmesi, Arnavut ciğeri, Çerkez tavuğu ve karides salatasından oluşan dörtlü  taco tercihlerimde de beni yanıltmayarak geçer not alıyor.

Ayhan Sicimoğlu ile Gastronomi Macerası & Konseri için geri sayım başladı.

Etli ekmekten cağ kebabına, Malatya içli köftesinden Hünkar’ın zeytinyağlılarına 20 farklı oluşumla 81 ilin en eşsiz tatlarını sunan 42 Maslak’taki Türk Lezzet Müzesi, sınırsız tadım menüsünü 3 Aralık akşamı müzikle harmanlamaya hazırlanıyor.

Lezzetiyle yüzlerce yıllık kültürel bir birikimi keşfe davet eden Türk Lezzet Müzesi damak çatlatan tatlarıyla ziyaretçilerine hem Türkiye’nin bütün şehirlerini aynı anda ziyaret etme hem de Ayhan Sicimoğlu& Latin All Stars konserini izleme fırsatı verecek.

Ayhan Sicimoğlu ile Gastronomi Macerası&Konseri  3 Aralık akşamı 42 Maslak’ta gerçekleşecek.

YORUM EKLE