'ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022' zirvesinin mimarları Gonca Karakaş ve Selim Demir; Anıl Kurtuldu'ya konuştu

Yeni nesil deneyim alanı olarak tasarlanan “Goodspaces” sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik dönüşümünü her ayrıntısıyla odağına alacak “ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022” başlıklı zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yazarlarımızdan Anıl Kurtuldu, projenin mimarları Effect BCW kurucusu Gonca Karakaş ve A46 Organizasyon Kurucusu Selim Demir ile bir araya gelerek merak ettiklerini sordu.

'ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022' zirvesinin mimarları Gonca Karakaş ve Selim Demir; Anıl Kurtuldu'ya konuştu

İşte Anıl Kurtuldu'nun projenin mimarları Effect BCW kurucusu Gonca Karakaş ve A46 Organizasyon Kurucusu Selim Demir ile yaptığı o röportaj:

-Sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik dönüşümünü her ayrıntısıyla odağına alacak kapsamlı bir zirveye imza atacaksınız. ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022’de bizleri neler bekliyor?

Gonca Karakaş: Sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik dünyada çok hızlı bir dönüşüm içinde. Bu dönüşümün bir parçası olmak ve artılarından yararlanmak adına hepimiz her geçen gün daha da fazlasını öğrenmeye çalışıyoruz. ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022 de işte tam da bu noktada, bu keşif yolculuğuna eşlik etmek amacıyla tasarlandı. Dönüşümü her ayrıntısıyla odağına olan, şehrin en kapsamlı sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik zirvesi oldu. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz zirvede, Türkiye’den ve dünyadan konusunda uzman konuşmacılar eşliğinde gerçekleşecek panellere ev sahipliği yapacağız, 3 gün boyunca farklı etkinliklerle özgün bir deneyim sunacağız. 

Selim Demir: Türkiye’nin ‘yeni nesil’ deneyim alanı olarak tasarladığımız goodspaces ile böylesi etkili bir zirveyi sunmaktan mutluluk duyuyoruz. ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022, goodspaces’ın misyonunu en iyi şekilde ifade eden etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. 14 Mayıs’taki ‘Sanat ve Teknoloji Zirvesi’ ve 15 Mayıs’taki ‘Toplumsal Fayda Günü’ ile dünyadan ve Türkiye’den yaklaşık 100 konuşmacıyı ağırlayacağız. Bu panellerimizle birlikte, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri, dijital sanat ve NFT sergileri, ‘Digital Art Party’, dijital sanatı ve müziği bir araya getirecek konserler ve özel söyleşilere de imza atacağız. Sürdürülebilirlik, sanat, girişimcilik, teknoloji ekosisteminin günümüzdeki buluşma noktası olan Metaverse, NFT ve Web 3.0’ı odağına alan ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022 ile katılımcılara ücretli ve ücretsiz geniş bir program sunuyoruz.

-Panellerde keynote speaker David McWilliams, Refik Anadol, Haluk Levent, birçok sanatçı, iş insanı ve sivil toplum kuruluşu lideri yer alıyor. Katılımcılar hangi konu başlıklarıyla bizlerle olacak?

Gonca Karakaş: Kültür & sanat, medya, yaratıcılık sektörlerinin önde gelen isimleri, birçok sanatçı, iş insanı ve sivil toplum kuruluşu lideri goodspaces sergi ve etkileşim alanı ve ESA Espor Arena’da gerçekleşecek panellerde farklı konu başlıklarıyla yeni dünyadaki dönüşümün altını çizecek. Birçok başlığımız var; dönüşümün bir parçası olmayı başarmak, dijital dönüşümün iş modellerine entegrasyonu, sürdürülebilirlikte sivil toplum örgütlerinin yarattığı etki ve değer, yeme içme sektöründe tasarım, teknoloji ve sürdürülebilirlik, finans sektöründe sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik bunlardan birkaçı.

-ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022’nin dikkat çeken bir diğer yanıysa 15 Mayıs’taki Toplumsal Fayda Günü. Tüm paneller ücretsiz ve oldukça geniş bir STK katılımı var… Bugünden söz edebilir misiniz biraz?

Gonca Karakaş: Giderek genişleyen lineup’ıyla bizleri de çok heyecanlandıran bir gün bu.  ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022’nin duyurusunu yaptığımız ilk günden bugüne her gün başka bir konuşmacının dahil olmak istediği Toplumsal Fayda Günü, herkese açık. Tüm gün ‘iyilik’ diyeceğimiz; bilim, teknoloji, eğitim, çevre, kültür, sanat faaliyetleri sürdüren sivil toplum örgütlerinin ve ‘iyilik’te buluşan markaların katılımıyla gerçekleşecek Toplumsal Fayda Günü’nde toplumsal farkındalık yaratacak etkileyici konuşmalar gerçekleşecek. Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), (WWF) Dünya Doğayı Koruma Vakfı, Habitat, Yuvam Dünya, Ahbap, TÜRKONFED sözcüleri bu anlamlı panelde konuşmacı olarak yer alacak. Bu özel günde sürdürülebilirliği odağına alan birçok marka da stantlarda ziyaretçilerle buluşacak. Aynı zamanda; 42 Maslak içerisinde yer alan Nezih Kitabevi’nde özel imza saatleri düzenlenecek. Sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik dönüşümünü odağına alan yazarlar okurlarla buluşacak.

-Dijital sanatı ve müziği bir araya getirecek ‘Digital Art Party’ de programda dikkat çeken bir etkinlik. Nasıl bir gece olacak?

Selim Demir: 13 Mayıs Cuma akşamı dijital sanatı ve müziği bir araya getirecek, BeeGee ve Hakan Yılmaz‘ın performans sergileyeceği ‘Digital Art Party’ gerçekleşecek. Katılımcıların sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimi yaşayacakları alanlar da olacak. Zirvenin bir parçası olan bir başka konserimiz ise 15 Mayıs Pazar akşamı gerçekleşecek Soul Train İstanbul Ezgi Alaş ve Güneş konseri. Güneş'in ilk albümü olarak yayınlanan Atlantis’in 13. şarkısı (kayıp şarkı) ilk defa bu konserde lanse edilecek ve NFT olarak satışa sunulacak. Satışın geliri WWF’e bağışlanacak.

-ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022, dijital sanat ve NFT sergisine de ev sahipliği yapacak. Sergi ne zaman ziyaret edilebilecek? Sergide kimler yer alacak?

Selim Demir: ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022, etkileyici 2 farklı sergi ile 3 gün boyunca görsel bir şov sunacak. Zeynep Arınç küratörlüğünde goodspaces Exbition Hall’de gerçekleşecek dijital sanat sergisi; Can Büyükberber, Hakan Yılmaz, Emre Yusufi, Ecem Dilan Köse ve birçok sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturacak. Artopol Art Gallery’de ise Türkiye’nin ilk NFT Marketplace’ı Babylons.io sanatçılarının NFT’lerinin sergileneceği multidisipliner bir sergi izleyicilerle buluşacak. 42 Maslak içerisinde yer alan Yiğit Yazıcı 42 Maslak Atelier ve Luca Fine Art’ta da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek özel sergiler gerçekleşecek. Sergiler, özel söyleşilerle daha da renklenecek; Artopol Art Gallery‘de ‘Artopol Art Talks’, Yiğit Yazıcı 42 Maslak Atelier’de ise ‘Artist Talk & Blue Light’ sohbetleri ile sanatseverler seçkin isimlerle bir araya gelecek. ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022’deki tüm sergiler 3 gün boyunca ücretsiz olarak 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 

-ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022 bu yıl ilk kez düzenleniyor. Peki devamı gelecek mi? Goodspaces’ın önümüzdeki dönem takviminde neler var?

Gonca Karakaş: ART & TECH for GOOD SUMMIT 2022 gibi katılımcılara vizyon katacak, ufuk açacak ve iyi hissettirecek projeler hazırlıyoruz. Bu projeler arasında çocuklar dahil farklı yaş ve ilgi alanlarına sahip geniş bir kitlenin ilgisini çekecek dijital sanat, teknoloji, müzik, tiyatro, gibi farklı disiplinlerin yer alacağı karma projeler olacak. Ve elbette goodspaces’ın ekosisteminin merkezinde yer alan sürdürülebilirlik başlığıyla iyilik hareketinin bir parçası olmaya devam edeceğiz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER