Canan Murtezaoğlu'ndan 40 başlıkta vatandaş okuması

Canan Murtezaoğlu, 'OKU' kitabında; kırk konu başlığıyla ülke insanının, toplumun, yönetenin ya da yönetilenin din adına, insanlık adına aşamadıklarını yazdı.

Canan Murtezaoğlu'ndan 40 başlıkta vatandaş okuması

İki dönem önce CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkanlığı yapmış olan Canan Murtezaoğlu, 'OKU' ile kitapseverlerin karşısına çıktı. Yazdığı el kitabı için, "bireyin, toplumun, yönetenin ve de yönetilenin din adına, insanlık adına aşamadıklarını dile getirmeye çalıştım." diyen Murtezaoğlu ülkedeki gerçekleri aktarma gayretinde olduğunu söyledi. 

İşte o kitabın önsözü: 

Değerli okur,  

Öncelikle, bir Yaratıcı’nın varlığına, seçtiği bir elçi ile insanlığa bilgi sunduğuna ve bu bilginin toplandığı kitabın da inancın temel kaynağı olduğuna inanan bir okur-yazarım. Ayrıca Atatürk’ün, “Bir toplulukta değer ve kuvvet, onu kuran bireylerin kendilerini değer ve kuvvet saymalarındadır. Ancak bu gibi bireylerden kurulmuş olan toplumlardır ki, bütün olarak değer ve kıymet manzarası gösterebilirler.” ifadesini yol gösterici bilerek hem eğitim alanında hem de ülke siyasetinde, insan merkezli bir düşünce yapısıyla hizmet etmeye çalıştım. Yapılan hizmetlerin öğrettiklerini artık paylaşma zamanıdır...

Kadın ya da erkek, birey olarak hepimiz vatanımızdan sorumluyuz. Atatürk'ün, "İnsan doğasını ve gerçeği bilenler, elinden geldiği kadar, bağlı olduğu milleti aydınlatıp doğru yolu göstererek, onlara, kurtuluş hedefine yürümekte rehberlik yapmayı en büyük insanlık görevi bilmelidirler." çağrısına kulak verelim. 

Her ne kadar “medeniyet” in ölçüsü değilse de teknolojinin her eve, her cebe girdiği bir çağdayız. Öncelikle iyilik üretmeyi benimsemeli ve Ön Türklerin ifadesiyle “öğreten ve öğrenen” olmalıyız. Gözün gördüğü, kulağın duyduğu olumsuzlukları duraksamadan anlatmalı; toplumumuzu kaynağa dayalı bilginin ışığında aydınlatmalıyız. İster konuşarak ister yazarak ancak mutlaka bilgiye dayanarak yapılacak olan her paylaşım, aynı zamanda bilgi toplumuna geçiş için de bir adım olacaktır. 

Bu bağlamda, "OKU!" adlı bir el kitabıyla; bireyin, toplumun, yönetenin ve de yönetilenin din adına, insanlık adına aşamadıklarını dile getirmeye çalıştım. “OKU!”; inancın metninden seçilmiş, din, insan ve toplum üçgenindeki kırk konu başlığının vurgulamak istediği değerlerle ilgili görüş, düşünce ve yorumlarımın “vatandaş okuması” dır; hiç kimse için bağlayıcılığı yoktur, olamaz da...

Bilgiye dayalı sözü olan herkesin katkı verebileceği “vatandaşokuması” adlı bir web sitesiyle de dün ve bugün arasında bağ kurarak ülkemin gerçeklerini aktarma gayretindeyim. Çünkü; Cumhuriyet’in şehitlerine ve Devlet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borcum var! 

Bilinçli saygıyla yola devam…

Canan Murtezaoğlu

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 18:58
YORUM EKLE