“Kraliçe Shakespeare” 11 Haziran’da İzmir’de Seyircisiyle Buluşuyor

Tiyatrolar pandemi nedeniyle zor günler yaşarken, Bursa’da kurulu olan Nükte Tiyatro “Kraliçe Shakespeare” oyunuyla perde açıyor. Shakespeare’in oyunlarından ve sonelerinden kolajlanan tek kişilik kadın oyunu, 11 Haziran Cuma günü İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

“Kraliçe Shakespeare” 11 Haziran’da İzmir’de Seyircisiyle Buluşuyor

Yönetmenliğini Yaşar Can Bağatırlar ve Özlem Özkoşar’ın yaptığı “Kraliçe Shakespeare”i oyunlaştıran ve oynayan isim ise Özlem Özkoşar. Oyunun aksesuarları Hale Bayraktar’a, kostüm tasarımı Aslıhan Pekün’e, dekoru ise Fatih Tokdemir ve Hasan Hüseyin Çiçek’e ait. Ses efekleri Adem İşler’in  imzasını taşıyor.

KADININ EVRENSEL ÇIĞLIĞI 

Oyunla ilgili olarak Nükte Tiyatro’dan yapılan açıklama şöyle:

Pandemi sürecinde, tiyatronun ve daha derinden hissetiğimiz özel tiyatroların yaşadığı ortak sorunlardan bahsetmek havanda su dövmekten öte gitmiyor. Hepimiz aynı sorunların içinde bunaldık. Tiyatronun ve özelinde ‘kadının’ sorunlarla yüzleşmesini ve dünyanın bir olduğu bu problemli süreçteki dönüşümünü tüm hücrelerimizde hissediyoruz.

Canımızın en kavgalı yerinden yakalandığımız bu yaratımın içinde, yeniden  oluşum sürecinde bir kadın emeği olarak inşa ettiğimiz “NükteTiyatro” olarak yola koyulan bizler, 2020 yılında Shakespeare’in oyunlarından ve sonelerinden kolajlayıp, oyunlaştırdığımız “Kraliçe Shakespeare” adlı tek kişilik kadın oyunu ile sahne çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Oyun,  din , ordu ve erkek egemen toplum yapısındaki çatışmanın ortasında kalmış, anomik iç dünyasının  içinde sıkışmış Kraliçe Elizabeht’in penceresinden, evrensel kadın olgusunun değişimi ve kurtuluşu üzerinedir. Onun Protestan – Katolik savaşının tüm enstrümanlarının arasındaki zorunluluğunun, bir gecesinde başlar oyun. Sıkışmış, kırılgan ve ona biçilen “kadın” olmaya zorlanan Elizabeth , kurulu düzene, düzenin bütün baskılarına, sonra kendine, aşklarına, geçmişine, -daha çok- annesine , babasına duyduğu öfkeye, güvendiklerine , güvenemediklerine, kısaca nefesinde tuttuğu her şeye karşı bir çözülme ve çözümlenme serüvenine girişir. Sonra bu belirsiz yapı içinde oyun , onun hesaplaşmasından, her şeye ve herkese olan nefretinin, kendine dokunduğu bir “intihar çizgisinin” sınırını aşıp, onu erkekten de öte bir canavara dönüştürmesinin diliyle son bulur.

Yaşadığımız bu “Büyük Kapatılmanın” içinde böyle bir oyun ile seyirci karşına çıkmak için sabırsızız. Oyunumuz bu sıkışmanın içinde bir ayak diremesi gibi. Var olmak istiyoruz, nefes almalıyız.

Oyunumuz tarihin içindeki bir kadının evrensel çığlığıdır.

 “RUH SIĞMIYOR TEK BİR BEDENE” “RUH SIĞMIYOR TEK BİR BEDENE” 

60 dakika süren tek perdelik  oyunun yönetmenlerinden Yaşar Can Bağatırlar,  “Kraliçe Shakespeare” ile ilgili şunları söylüyor:

“Lütfen, sıkışmış kalmasın insan; tarih sayfalarında hele, huzursuz ve karanlıkta. Bir nefeslik hayatlar için bu dertler. Gün o yüzden gölge katıyor yaşama. Kendini ezber ve taklit yaşıyor her şey. Su hiçbir kaba uymuyor. Ruh sığmıyor tek bir bedene. Bir renk hiç de bakir kalamıyor. Bir çiçek o kadar masum değil ki sevgiliye sunulsun. Günahlar… Günahlarımız çıkmıyor lekeli meczupluğumuzdan ve biz boyuna huzursuzuz ve yaşlanıyoruz … Günah çıkarmamız gereken her durakta durup, geceden örgümüzü tekrar söküyor, sabaha sessizce hazır oluyoruz. Korku emeğimize inat eşeysizce ürüyor ve buna özenle biz sebep oluyoruz.

Ne zaman insanlığa soyunsak bir tarafımız hep çıplak ve sahte kalır , tarihi yazan , onu yapana sadık kalmadığı için. Tarih belki de insanlığın en tehlikeli icadıdır. Savaşlar yaratır, acılar bırakır … Bizler sebepsiz yorulurken , tarih kendine yorar tüm zaferleri ve çark boyuna insan öğütür…

Adet yerini bulsun diye peşin sıra kanıyor tüm kadınlığı insanlığın. Kol kırıldı çoktan, yaralandı dil, ama kınında kalmamalı kılıç…Aşkı yaratan, doğurgan ve vaat edici olan kadın, kaderine biçilen acımasız ve karanlık dilden kurtulmalı, kendi yazgısına yeniden bir dil bulmalıdır. 

Bu dil eksik kalırsa asıl, çark boyuna insan öğütecek.

İyi oyun savaşçıdır, geçmiş olana kaçış bırakmaz ve en güçlü cephesidir sahne.  Taşır umutları tüm çağlara… Bu yüzden;

“Yaşasın Tiyatro!” 

CUMA GÜNÜ SAHNELENECEK

Nükte’Tiyatro nun tek kişilik oyunu “Kraliçe Shakespeare”, 11 Haziran Cuma günü İzmir Devlet ;Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde pandemi kurallarına uygun olarak izlenebilecek. Oyunun başlama saati 19:00. Oyun biletleri biletinial.com sitesinden temin edilmektedir.Tiyatro Nükte’nin ilerleyen günlerde Adana, Eskişehir ve Diyarbakır turneleri yapması planlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 20:59
YORUM EKLE