Lodos çatıları uçurdu, tarihi yapılarda çivi bile oynamadı

İstanbul'da 2 gün etkili olan lodosta yüzlerce çatı, ağaçlar devrildi. Ancak tarihi yapılara hiç bir zarar gelmedi. 

Lodos çatıları uçurdu, tarihi yapılarda çivi bile oynamadı

İstanbul'da etkili olan kuvvetli lodos, birçok binanın çatısını uçurdu ve ciddi şekilde maddi hasar yarattı. Öte yandan lodos, 4 kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Büyükadayı da etkileyen kuvvetli lodos, dev dalgalar oluşturdu Büyükada Vapur İskelesi ve sahil sular altında kaldı.

BÜYÜKADA RUM YETİMHANESİ LODOSTAN ETKİLENMEDİ

Ancak çatısı ve zemininde çökmeler oluşan, yok olmanın eşiğine gelen Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine ait Büyükada Rum Yetimhanesi, şiddetli lodostan etkilenmedi. Büyükada'nın en yüksek yerinde yer alan 123 yıllık tarihi yapı lodosu da hasar görmeden atlattı.

banner112

EN KISA ZAMANDA RESTORASYONUN BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Büyükada Rum Yetimhanesi, Fransız Mimar Alexander Vallaury tarafından 1898'de inşa edilen 'Prinkipo Palas' oteli, ruhsat verilmemesi üzerine 1900'lerin başında bir Rum tarafından satın alınarak, yetimhane olarak kullanılması şartıyla Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine bağışlandı. Tarihi yapı, 1964'te kapısına kilit vurulana kadar yaklaşık yaklaşık 6 bin Rum yetime yuva oldu.

İstanbul Rum Ortodoks Patrikliği, Türkiye'den iadesini istediği yetimhanenin tapusunu 2010 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı ile geri aldı. 50 yıl sonra yeniden mülkiyet hakkını kazanan patrikhane, tarihi yapının restorasyonu için kolları sıvadı. Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyon çalışmaları öncesi son hazırlıklar tamamlandı. En kısa zamanda restorasyonun başlaması bekleniyor.(DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER