Orhan Veli Kanık’ın dergisi ücretsiz erişime açıldı

Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) Orhan Veli Kanık’ın öncülüğünde kurulan ve 1949 – 1950 seneleri arasında Ankara’da basılan Yaprak Dergisi'ni tüm sayılarıyla çevrimiçi erişime açtı. 

Orhan Veli Kanık’ın dergisi ücretsiz erişime açıldı

Orhan Veli Kanık öncülüğünde 2 haftada bir yayınlanan Yaprak Dergisi, 1 Ocak 1949 tarihinden 1 Haziran 1950’ye kadar yayında kaldı. Kanık'a derginin yönetiminde, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Necati Cumalı, Sabahattin Eyüboğlu, Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday destek oldu.

Kanık’ın hem yazı işleri müdürü olarak hem de fiilen sahibi olarak görev aldığı Yaprak, dönemin önemli sanatçılarını bir araya getirmesiyle biliniyor. Masrafları Barış Derneği genel başkanı, yazar ve büyükelçi Mahmut Dikerdem tarafından karşılanan derginin 1 Ocak 1949 tarihinde yayımlanan ilk sayısında Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Cahit Külebi gibi isimlerin eserleri yer aldı. Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat ise toplumsal tarafı ağır basan işleriyle dergi vasıtasıyla ülke sorunlarını ele alan makaleler kaleme aldı.

Kayıp Rıhtım'ın haberine göre; Garip akımından şair ve yazarları bünyesinde barındıran dergi, Nâzım Hikmet Ran’ın hapisten çıkartılması için düzenlenen kampanyalara da destek verdi. Ekonomik zorluklar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren dergi için Orhan Veli ceketini bile satmak zorunda kaldı. Bununla birlikte şair, Abidin Dino’nun kendisine hediye ettiği resimleri de elden çıkartarak derginin devamı için bütçe oluşturmaya çalıştı.

TÜSTAV’ın erişime açtığı Yaprak Dergisi arşivine buradan  ulaşılabilir.

YORUM EKLE