Suavi’den müzik yasaklarına şiirli tepki 

Genç sanatçı Barış Bilgiç’e ilk albümünde desteklerini esirgemeyen Suavi,  bir şarkıya Zazaca şiir ile eşlik ederken müzik yasaklarına da tepki gösterdi 

Suavi’den müzik yasaklarına şiirli tepki 

Ülkemizin güçlü seslerinden Suavi genç kuşak sanatçılara destek olmaya devam ediyor. 'Barış Bilgiç /Barış'ca’ albümünün prodüktörlüğünü üstlenen Suavi, ayrıca genç sanatçının klibinde Zazaca şiir okudu. 

Barış Bilgiç albümü tanıtım toplantısı sanatçı dostlarının katılıyla önceki gece Nevade’de gerçekleştirildi. Menderes Samancılar, Nülüfer Akbal, Reis Çelik, Bülent Emin Parlak, Kerem Fırtına, Ayhan Orhuntaş ve Seyfi Yerlikaya gibi isimler geceye katılarak genç sanatçıya destek verdi. 

Usta-çırak ilişkisini, öğretmenlik ve yoldaşlık düsturuyla albüm sürecine aktaran Suavi, genç sanatçıya bu süreçte büyük katkılar sağlamış ve samimi bir kapı aralanmış. Yayınlanan ilk klip olan ‘Ali Ali’de Zazaca bir şiir seslendiren Suavi, Barış Bilgiç’in yazdığı ‘Benim de Yanmam Gerek adlı şiiri hem bestleyip, hem de seslendiriyor. 

banner112
Suavi, gecede yaptığı konuşmada,1 aylık kısa sürede Zazaca şiiri okumayı öğrendiği belirterek, amacın kimsenin dilinden dolayı yasaklara maruz kalmamasına bir tepki olduğunu söyledi.
 
Bilgiç ise albümüne “Barış’ca” adını vermesine değindi: ’Ben de dünyanın ve sanatın barıştan hızla uzaklaştırıldığı bu zorlu süreçte, barış için türkü söylemenin çok daha değerli olduğunu düşünüyorum ve barış umuduyla size 11 beyaz güvercin uçuruyorum.
 
Türkçe, Kürtçe ve Zazaca eserlerin yer aldığı Barışça albümü Ütopya müzik yapım etiketiyle çıktı.

İşte o klip:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER