Usta sanatçı Nedret Güvenç'e son görev...

Usta sanatçı Nedret Güvenç için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. Sanatçı Dilek Türker, Güvenç ile nasıl tanıştığını anlatırken duygusal anlar yaşadı..

Usta sanatçı Nedret Güvenç'e son görev...

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç, 90 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Nedim Saban, "Yangın acılarımız katlandı" ifadelerini kullandı. Türk sinemasının önemli isimlerinden Nedret Güvenç, 2 gün önce sabaha karşı uykusunda vefat etmişti.

Nedim Saban, "Yangın acılarımız katlandı. Tiyatromuzun çınarı Nedret Güvenç’i kaybettik" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Nedret Güvenç'in yeğeni oyuncu Ece Uslu, "Büyük teyzem Nedret Güvenç Bilgütay’ı maalesef dün sabaha karşı uykusunda kaybettik. Zorlu bir hayatın ardından kendisine harika bir hayat kurdu. Yetenekleri ve başarılarıyla donattı hayatını ve asıl benim için en önemli olanı kıymetli eşi rahmetli Okan Bilgitay ile birlikte aşklarını be aralarında ki saygıyı hiç bir zaman kaybetmeden ve o aşklarına hepimizi imrendirerek yaşadılar güzel hayatlarını. Aşkları ve birliktelikleri herkese örnek olabilecek kadar harikaydı, şimdi artık tekrar bir aradalar…. ve benim hayatımda çok önemli olan sevgili anneannem Nebile Fikriye Güvenç ile de beraberler artık ... Hepinizi çok seviyorum . Sen hepimizin çok kıymetlisiydin sevgili ve biricik teyzeciğim. Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun. Işığınla aydınlat gittiğin yeri… Seni çok seviyorum." dedi.

SANAT DÜNYASI YASA BOĞULDU

Usta sanatçının vefatı dostlarını yıktı. Işıl Yücesoy, "Bir ömür sanatla dimdik ayakta kalmak... Sayın NEDRET GÜVENÇ gibi çınarı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Süha Uygur ise, "Nedret Güvenç… Türk tiyatrosu çok büyük bir sanatçıyı kaybetti… Başarılarla dolu altın bir devir ne yazık ki sona erdi… Sizi tanımak benim için çok büyük bir onur oldu… Tiyatro dünyasına ve Sevgili Nazan’a, Ece’ye ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum…" sözleriyle acısını dile getirdi.

Nilgün Belgün ise, "Nedret Güvenç hanımı kaybetmişiz. Cennet mekanı olsun." mesajını yayınladı.

NEDRET GÜVENÇ KİMDİR?

1930 yılında dünyaya gelen Nedret Güvenç, Ankara Devlet Konservatuarı’nda şan ve piyano eğitim aldı. Usta sanatçı daha sonra tiyatroya ağırlık vermeye karar verdi. 1948'de İzmir'de tiyatroya başlayan Güvenç, İzmir Şehir Tiyatroları 1950 yılında kapatılınca İstanbul'a taşındı ve İstanbul Şehir Tiyatroları'na katıldı. 1959-1960 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda da konuk oyuncu olarak sahneye çıkan sanatçı, sonrasında tekrar İstanbul'a döndü. Sayısız tiyatro oyununda başrol oynayan Güvenç'in bu dalda pek çok ödülü var.

1974'te "En Büyük Kumar" ile yönetmenliğe başlayan sanatçı, 1995'te emekli olduğu İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan sonra "Tiyatro İstanbul" bünyesine katılmıştır.1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Ayrıca Türkiye'nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini Güvenç yazmıştır.

MUHSİN ERTUĞRUL'DA TÖREN

Nedret Güvenç için 2 Ağustos Pazartesi günü saat 11.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine sanat dünyasından çok sayıda isim ve Güvenç'in sevenleri katıldı. Cenaze töreninde konuşan sanatçı Dilek Türker, Güvenç ile nasıl tanıştıklarını anlattı. Türker, Güvenç'i anlatırken duygusal anlar yaşadı.

İşte o anlar:

Ceneza törenine şu isimler katıldı:

Dilek Türker, Nedim Saban, Hakan Altıner, Çiçek Dilligil, Sevinç Erbulak, Suna Keskin, Göksel Kortay, Can Kolukısa, Hüseyin Tuncel, Nergis Çorakçı, (tiyatro sanatçıları), Naci Çelik Berksoy (yönetmen), Alican Sekmeç (sinema yazarı) Ece Uslu (oyuncu / yeğeni), Bora Öztoprak (müzisyen), Baran Seyhan (yapımcı), kızı Müjde Bilgütay, yeğenleri Nazan Sapanca, Sefa Sapanca.

DEVLET TÖRENİ YOK

Güvenç ailesine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre; Nedret Güvenç'in devlet sanatçısı olmasına rağmen devlet töreni yapılmadığı belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de telefon dahi etmediği öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Twitter hesbından 31 Temmuz'da şu paylaşım yapılmıştı:

Tiyatro ve sinemamızın duayenlerinden Nedret Güvenç'in vefatını üzüntüyle öğrendik. 

Merhumeye Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz.

ALKIŞLARLA UĞURLANDI...

Usta sanatçı Nedret Güvenç için Teşvikiye camisinde cenaze töreni düzenlendi. Törene sanat dünyasından birçok isim, Güvenç'in yakınları ve sevenleri katıldı.  Güvenç'in naaşı Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

Güvenç son yolculuğuna böyle uğurlandı:


 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2021, 14:36
YORUM EKLE