Bir dönemin yıldızı uğradığı tecavüzü gözyaşlarıyla anlattı

Ünlü Fransız Elite Models mankenlik ajansının eski patronu Gerald Marie hakkındaki tecavüz ve cinsel saldırı iddialarına bir yenisi daha eklendi. Marie'nin kurbanlarından biri olduğunu ileri süren eski top model ve oyuncu Carre Otis Sutton, Marie'nin kendisine defalarca tecavüz ettiğini söyledi.

Bir dönemin yıldızı uğradığı tecavüzü gözyaşlarıyla anlattı

52 yaşındaki Sutton, dün Paris'te konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bu arada Sutton'ın özellikle belirli bir kuşak sinema seyircisi için yabancı bir isim olmadığını da hatırlatalım. 2005 yılından bu yana Matthew Sutton ile evli ve iki çocuk annesi olan Carre Sutton, 1980 ve 90'larda doğum adı olan Carri Otis ile tanınıyordu. Özellikle de Mickey Rourke eviliği ve onunla birlikte rol aldığı filmlerle konuşuluyordu.

DAVA AÇTI

Carre Sutton, geçen Ağustos ayında Gerald Marie hakkında, henüz 17 yaşındayken kendisine defalarca tecavüz ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Kendisine yönelik bütün bu suçlamaları reddeden Gerald Marie hakkında daha önce açılan dava zaman aşımına uğradı. Fakat Fransa'da bu tür taciz olaylarıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Carre Sutton ülkeye davet edildi. Eski modelin basın toplantısı için belirlenen zamanlama da dikkat çekici. Sutton, Fransa'da başlayacak olan moda etkinlikleri öncesinde açıklamalarını yaptı. Bu şekilde moda dünyasında sık yaşandığı bilinen ama çoğu hasıraltı edilen taciz olaylarının ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

UYUŞTURUCU VERDİ İDDİASI 

1990'lı yıllarda birçok ünlü moda markasının tanıtım yüzü olan Carre Sutton, Gerald Marie'nin kilo verip daha başarılı bir kariyer oluşturmasına yardımcı olmak için kendisine küçük şişelerde uyuşturucu verdiğini ileri sürdü. 

Sutton, o dönemde Marie'nin "radarına girdiğini" ve o andan itibaren de tuzağa düşürülmüş olduğunu iddia etti. Sutton, Paris'e gittiği dönemlerde yeme- içme ve barınma gibi temel ihtiyaçları için Gerald Marie'ye bağımlı olduğunu sözlerine ekledi. 

Carre Sutton "Çalışmaya devam edebilmek için tacize katlanmam gerektiğini biliyordum. Bu bana çok net bir şekilde ifade edilmişti" diye konuştu. Sutton açıklamaları sırasında San Francisco'dan New York'a ve daha sonra da henüz çocuk yaşlarındayken Marie'ye nasıl kaçırıldığını anlattı.

Sutton insanları davayı takip etmeye ve sessizlik kültürünü değiştirmeye teşvik etmek için konuştuğunu söyledi. “Genetik bir piyango kazanmış olmanın bedeli olarak algılanması nedeniyle, sektörümüzde ve moda endüstrisinde taciz normalleştirildi” dedi.

FARKINDALIK YARATMAK İSTİYOR

Sutton ve Marie’yi alenen suçlayan Jill Dodd, Lesa Amoore, Shawna Lee, Ebba Karlsson ve Emily Mott, Paris'teki polis tarafından, mahkumiyetten ziyade sorunun farkındalığını artırmak amacıyla Marie aleyhinde ifade vermeye davet edildi. Sutton, 1986'da kötüye kullanımın durdurulmasını talep etmek için cesaretini topladığını söyledi. Sonuç olarak, başka bir daireye gönderildi ve ardından tüm işleri kesildi. Hikâyesini ilk kez 11 yıl önce anlattıktan sonra, hiçbir hesap verebilirlik olmadığı için dehşete düştüğünü söyledi ve ekledi: ‘Bu yüzden gerçekten fazla bir şey beklemiyorum.'

Carre Otis Sutton geçen ağustos ayında açtığı davada, Gerald Marie'nin kendisine defalarca tecavüz ettiğini ileri sürmüştü. Sutton, Marie'yi kendisini Avrupalı zengin erkeklerle birlikte olmaya zorlamakla da suçlamıştı.

"DEHŞETE DÜŞTÜM"

Gerald Marie'nin kendisine yöneltilen bu suçlamalara konu olan eylemleri gerçekleştirdiğinde dönemin ünlü modellerinden Linda Evangelista ile birlikteydi. Çift 1987'den 1993'e kadar evil kaldı. Şimdi 56 yaşında olan Evangelista, iddialardan dehşete düştüğünü söyledi.  Geçen yıl The Guardian'a verdiği demeçte, "Gerald Marie ile olan ilişkim sırasında, aleyhindeki bu cinsel iddialar hakkında hiçbir şey bilmiyordum, bu yüzden bu kadınlara yardım edemedim" dedi.

Aralarında Milla Jovovich, Helena Christensen, Karen Elson, Paulina Porizkova’nın bulunduğu diğer modeller de Sutton'ın kampanyasını kamuoyu önünde desteklediler. 90'ların en ünlü modellerinden biri ve Fransa'nın eski first lady'si Carla Bruni de Sutton’I destekleyerek şu yorumda bulundu: ‘Artık yeter. Carré ve Gerald Marie'den sağ kurtulan mağdurlar Paris'e geldiklerinde yanlarında olacağım.’

BİR DÖNEME DAMGA VURMUŞTU

Gerald Marie ile ilgili bu çarpıcı iddiaları ortaya atan kişi aslında belli bir dönemin çok yakından tanıdığı bir isim. 1992-98 yılları arasında Oscar adayı aktör Mickey Rourke ile evli olan Sutton, o dönemde Carre Otis olarak tanınıyordu. Daha sonra Matthew Sutton ile evlendi ve piyasadan çekildiği için onun soyadını kullanmaya başladı.

YORUM EKLE