BioNTech kurucu ortağı Türeci aşıda patent tartışmalarında tarafını seçti!

Koronavirüs aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyet hakkının kaldırılmasına yönelik çağrılar artarken BioNTech'in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci'den bir açıklama geldi.

BioNTech kurucu ortağı Türeci aşıda patent tartışmalarında tarafını seçti!

Koronavirüs salgınını daha hızlı bitirebilmek ve herkesin aşılayabilmek için aşılar üzerindeki fikri mülkiyet haklarını koruyan patentlerin kaldırılması; ABD'nin destek açıklamasıyla yine gündemin ilk sıralarına yerleşti.

Pfizer ile koronavirüs aşısı üreten Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucularından Dr. Özlem Türeci ise ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin gibi bu konuya pek sıcak bakmadığını açıkladı.

CNN kanalına konuşan Türeci, bunun kötü bir fikir olduğunu, hayata geçirilse dahi gelecek 12 ay içinde hazır edilebilecek aşı dozu miktarının artmasını sağlamayacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Joe Biden, aşılarla ilgili fikri mülkiyet hakları konusunda ülkesinin tutumunda değişikliğe giderek, bu hakların kaldırılması fikrine desteğini ifade etmişt, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de ABD'nin destek verdiği bir fikri tartışmaya hazır olduklarını dile getirmişti.

Rusya lideri Vladimir Putin de koronavirüs aşılarının fikri mülkiyetinin kaldırılmasını desteklemeye hazır olduklarını söylemişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise "Bu, Koronavirüs ile mücadelede muazzam bir an" ifadesiyle desteğini belirtmişti.

YORUM EKLE