Burun Tıkanıklığı ve Estetik Ameliyat aynı anda yapılabilir mi? Op.Dr Ali Kuşçu yanıtladı

Burun tıkanıklığının meydana getirdiği nefes alma, konuşma ve koku alma sorunlarının çözülmesi için burun tıkanıklığı ameliyatı olmak sağlık açısından önemlidir. Peki estetik ameliyat olmak isteyen hastalar aynı anda bu iki işlemi yaptırabilirler mi? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Ali Kuşçu “Burun estetiğinde, doğru işlem yapıldığında sadece estetik görünüm açısından değil, sağlık açısından da olumlu sonuçlar elde etmek mümkün” dedi.

Burun Tıkanıklığı ve Estetik Ameliyat aynı anda yapılabilir mi? Op.Dr Ali Kuşçu yanıtladı

Operatör Dr. Ali Kuşçu gazeteci Sahil İmanov’la yaptığı röportajda, Burun Estetiği ve burun tıkanıklığı ameliyatı olmak isteyen hastalar bu iki operasyonu aynı anda yaptırabilirler mi? sorusunu böyle yanıtladı.

Burnumuz dışardan ne kadar sade ve basit görünse de aslında çok fonksiyonları aynı anda gerçekleştiren ve iç yapısı sayesinde aldığımız havayı özenle burun ve sinüslere doğru yönlendiren komplike bir organdır. Şayet bir travma ya da herhangi bir hastalığa bağlı burna giren bu hava akımı değişirse sadece nefes alımımız değil ses tonumuz gibi birçok fonksiyon etkilenebilir. O yüzden burna bir cerrahi müdahele yapıldığında burun fonksiyonlarının korunmasına ya da düzeltilmesine özen göstermek gerekir. Kulak Burun Boğaz uzmanları burun bölgesinde anatomiye çok hakim oldukları için ve bölgenin birçok hastalıklarını tedavi etmekte çok deneyimli oldukları için başka bir branştan destek almadan Estetik ameliyatın yanında gereken diğer tüm müdahaleleri rahatça yapabilirler.

BURUN ESTETİĞİ SIRASINDA BURUN TIKANIKLIĞININ AÇILMASI  KOKU ALMA DUYUSUNU İYİLEŞTİRİR

Bu ameliyatın koku alma duyusuna bile etkisi olabileceğine deyinen Dr.Ali Kuşçu, “Burun ameliyatı ile birlikte hava akımı sağlanır. Burnun işlevlerini en ideal şekilde yerine getirmesi koku duyunuzunda da düzelme sağlayabilir. Operasyonun koku almada önemli bir etkisi olur. Ayrıca burun estetiği ile birlikte yapılan burun tıkanıklığı ameliyatı üst solunum yolu enfeksiyonlarını da azaltır. Zira, burnumuz doğal ve benzeri olmayan bir hava filtresidir. Burun tıkanıklığı ve rahat nefes alınmaması durumunda hasta ağızdan nefes alır. Ağızdan nefes almak, sağlıklı değil. Ağzımız nefes almak için yaratılmamış. Ağzımız esas olarak yeme, içme ve konuşma için yaratılmış. Tabiki alternatif bir nefes yolu olarak kullanılabilir fakat burundan nefes almak her zaman daha sağlıklıdır. Burun ameliyatı sonrası burnun iç kısmı düzelir ve solumun yolu enfeksiyonlarının oranı azalır” diye konuştu.

SESTE VE KONUŞMADA DÜZELMEYE ETKİSİ OLABİLİR

Burun estetiğinin yanında yapılan burun tıkanıklığı ameliyatının faydalarını saymaya devam eden Dr. Kuşçu şunları ilave etti, “Burun tıkanıklığını ameliyat sırasında açtıktan sonra doğal olarak, seste ve konuşmada düzelmeye de etkisi olabilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle (genizden konuşma) olarak bilinen durum meydana gelir. Kişi zor konuşuyormuş hissi uyandırır ve ağızdan havanın yeterince ıslanamaması nedeniyle ağız kuruluğu ve boğazda bir rahatsızlık hissi olur. “Ameliyat sonrası bu durumların birçoğu ortadan kalkar” diyerek operasyonun konuşmanın düzelmesine etkisini anlattı.

Özellikle evli insanlar için önemli bir sorun olan horlama konusunda da burun tıkanıklığı ameliyatının etkisini, “Rahat nefes almaya bağlı olarak hastanın horlaması azalır ve uyku kalitesinde artış olur” diyerek açıklayan Dr. Ali Kuşçu, “İyi uyku sayesinde yaşam kalitesi de artar. Kaliteli uyku hem ruhsal hem de bedensel sağlığımız için gereklidir. Rahat nefes alamayan kişiler uyku sırasında sık sık uyanır. Bu durum da uyku kalitesinin bozulmasına ve gün içerisinde yorgunluk hissi ve uyuklamalara sebep olur. Operasyon sonrasında nefes alma problemlerinin ortadan kalkmasıyla birlikte hastanın uyku kalitesinin artmasına bağlı olarak yaşam kalitesi de artar” sözleriyle aktardı.

OPERATÖR DOKTOR ALİ KUŞÇU KİMDİR?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Ali Kuşçu 1980 yılında, Kerkük, Irak'ta doğdu.
Op.Dr.Ali Kuşçu eğitimi tamamladıktan sonra mesleğini Türkiye’de devam ettiriyor.

Eğitimi:

2006 yılında Irak’ta Musul Üniversitesi, Musul Tıp Fakültesi’nden Tıp diplomasını aldı. Irak’ta iç savaş devam ettiği için ihtisas eğitimini Türkiye’de tamamlamaya karar verdi. Kısa süreliğine Kerkük Devlet Hastanesinde çalıştıktan sonra Türkiye’nin en özgün üniversitelerinden birinde uzmanlık eğitimine başladı. 
2013 yılında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz/ Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalından mezun olarak uzmanlık ünvanını kazandı. O zamandan beri ağırlıklı İstanbul’da olmak üzere birkaç özel hastanede aktif bir şekilde görev yaptı. Yıllardır ilgi odağı olan Estetik Burun Ameliyatlarına son yıllarda daha da yoğunlaştı. İşini sevdiği kadar doğa düşkünü olan Dr Ali Kuşçu spor, yüzme ve kayak yapmaya da zaman ayırmayı ihmal etmemekte.

Bildiği Diller:

Türkçe: Ana dili
Arapça: Ana dili
İngilizce: Çok iyi derecede


 

YORUM EKLE