Devlet hastanelerine randevu alınamıyor

Vatandaşlar, MHRS ve ALO 182 sistemlerinden devlet hastanelerine randevu almakta büyük güçlük çekiyor. Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren vatandaşlar, Twitter'da konuyu ilk sıraya taşıdı.

Devlet hastanelerine randevu alınamıyor

KRT WEB / ONUR ERDOĞAN

Son zamanlarda yaşanan devlet hastanelerindeki randevu krizi halen çözülebilmiş değil. Sağlık Bakanlığı'nın randevu alma sistemleri MHRS'den ve ALO 182'den devlet hastanelerinde tedavi olmak için randevu almak isteyen vatandaşlar aylardır çözülmeyen krize ilişkin şikayetlerini sosyal medya üzerinden dile getirdi. 

İnternet üzerinden devlet hastanelerine randevu alma hizmeti veren MHRS sisteminde vatandaşlar, muayene olmak istedikleri bölümlere randevu alamıyor. Bakanlığın sağladığı bir başka randevu alma hizmeti olan ALO 182 ise çağrılara cevap vermiyor.

Yaşanan bu sorunla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama gelmezken, Twitter'da #RandevuAlınamıyor ve #MHRS hashtag'leri altında seslerini duyuran vatandaşlar, bu konuları ilk sıralara kadar yükselti.

DOKTORLAR İSTİFA EDİYOR

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 1 Ekim'de yaptığı açıklamalarda Türkiye sağlık sisteminin büyük bir krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulunmuştu. Konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşme talep ettiklerini söyleyen Fincancı, Türk Tabipleri Birliği'ne ulaşan verilere göre son 18 ayda 8 binden fazla doktorun istifa ettiğini belirtmişti.

Türk Tabipleri Birliği'nin 81 ilden 6 bin 178 doktorla yaptığı anketin sonuçlarını paylaşan Fincancı, özellikle koronavirüs pandemisiyle birlikte doktorların ağırlaşan koşullarına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulunmuştu:

Hekimlerin yüzde 45’inin aylık geliri yetmiyor. Yüzde 76’sı pandemi ek ödemesi almıyor. Yüzde 90’ına göre performansa dayalı ek ödeme sistemi adaletsiz. Yüzde 92’si geçtiğimiz sene TBMM’de kabul edilen, sağlıkta şiddetle ilgili son yasal düzenlemenin etkili olmadığını düşünüyor. Yüzde 84’ü daha önce hasta veya yakını tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğradığını belirtiyor. Yüzde 68’i çalışma şartlarının yoğunluğu nedeniyle hastalarıyla yeterli ve uygun şekilde ilgilenemediğini düşünüyor. Yüzde 72’si çalışma ortamının pandemi koşullarına uygun olmadığını düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 22:07
YORUM EKLE