Koronavirüs tedavisi için hap geliştirildi: Son derece etkili

ABD'de gerçekleştirilen ve cuma günü yayımlanan bir araştırmaya göre, deneysel bir ilacın insanların hastaneye yatmasına neden olacak ciddi koronavirüs enfeksiyonlarının yarısını önlediği tespit edildi.

Koronavirüs tedavisi için hap geliştirildi: Son derece etkili

ABD'de Merck & Co. ve Miami’deki Ridgeback Biotherapy tarafından üretilen antiviral ilaç molnupiravir, koronavirüs teşhisi konulduktan sonraki beş gün içinde 385 kişiye verildi. Testi pozitif çıkan 377 gönüllüye ise plasebo verildi.

Tüm katılımcıların şiddetli koronavirüs için en az bir risk faktörü vardı. Şirketler, katılımcıların 60 yaşın üzerinde olduklarını ya da diyabet, obezite veya kalp hastalığına sahip olduklarını bildirdiler.

Aslen Atlanta’daki Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen molnupiravir, beş gün boyunca günde iki kez alınan dört hap olarak verildi.

Bir ay süren deneme sırasında molnupiravir alan katılımcıların 28’i (%7.3) hastaneye kaldırıldı. Plasebo grubunda ise 53 kişi (%14) hastaneye kaldırıldı ve bunlardan sekizi yaşamını yitirdi.

Çalışmaya 750 katılımcının daha katılması gerekiyordu, ancak bağımsız bir izleme kurulu, ilacın çok etkili olduğuna ve herhangi birine plasebo vermeye devam etmenin etik olmayacağına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 10:59
YORUM EKLE