Koronavirüs'da gerçek tablo: Çok fazla test yapmazsanız, büyük olasılıkla koronavirüs ölümlerini kaçırırsınız

ABD’de yeni yapılan araştırmaya göre; dünya genelinde resmi can kaybının 3,26 milyon olarak kayıtlara geçmiş olmasına rağmen, koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin gerçek sayısının yaklaşık 6,9 milyon kişi olduğu bildirildi.

Koronavirüs'da gerçek tablo: Çok fazla test yapmazsanız, büyük olasılıkla koronavirüs ölümlerini kaçırırsınız

ABD’de, Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nün (IHME) yaptığı yeni bir araştırmaya göre, dünya genelinde Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 6,9 milyon kişinin hayatını kaybettiği ortaya koyuldu. Resmi can kaybı sayının 3,26 milyon olduğu ve yapılan analizin sonunda hayatını kaybedenlerin geçek sayısının açıklananın iki katından fazla olduğu belirtilildi. Öte yandan raporda ülkelerin belirttiği can kaybı sayısının yalnızca hastanelerde meydana gelen veya enfeksiyonu resmileşmiş kişiler olduğunun altı çizildi.

TEST SAYILARININ VAKA VE ÖLÜM ORANLARINA ETKİSİNE DİKKAT ÇEKİLDİ 

NTV'de yer alan habere göre Beyaz Saray’ın halk sağlığı yetkilileri tarafından yakından izlenen bağımsız bir sağlık araştırma kuruluşu olan IHME, bildirilen Covid-19 kaynaklı ölüm oranının ülkelerde yapılan Covid-19 testleriyle güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu belirtildi. 

Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü müdürü Christopher Murray, gazetecilerle yaptığı görüşmede, "Çok fazla test yapmazsanız, büyük olasılıkla Covid ölümlerini kaçırırsınız. Birçok ülke pandeminin can kaybı sayısını ölçmek için olağanüstü çaba sarf etti. Yaptığımız analizimiz, yeni ve hızla yayılan bulaşıcı bir hastalığı doğru bir şekilde izlemenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

SADECE ABD'DE 905 BİNDEN FAZLA ÖLÜM VR 

Pandemi öncesi eğilimleri inceleyerek ölüm nedenlerini göz önüne alıp araştırmayı gerçekleştirdiğini açıklayan IHME; sadece ABD'de Covid-19'a bağlı ölümlerin 905 binden fazla olduğunu açıkladı. 

Geçtiğimiz gün ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) rakamlarına göre ise ülkede 576 bin kişi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 17:10
YORUM EKLE