Koronavirüsü ağır geçirme riskini 2 kat artıran gen keşfedildi

Polonyalı bilim insanları, koronavirüs hastalığını ağır geçirme riskini iki kat artıran bir gen tespit etti. Araştırmacılar bu çalışmanın koronavirüse karşı yüksek riskli insanları belirlemede yardımcı olacağını belirtti.

Koronavirüsü ağır geçirme riskini 2 kat artıran gen keşfedildi

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski tarafından yapılan açıklamada, bir buçuk yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar sonucunda koronavirüse ağır geçirmeye neden olan bir gen keşfedildiği belirtildi.

Niedzielski'ye göre bu keşif, gelecekte koronavirüsten ciddi şekilde etkilenme yatkınlığı olan insanların tespit edilebileceği anlamına geliyor.

Bilim insanları söz konusu buluşun koronavirüsü ağır geçirme yatkınlığı olan kişileri aşılanma konusunda teşvik edeceğini umut ediyor. Araştırmacılara göre, aşı güvensizliği Doğu Avrupa'da ölüm oranlarında belirleyici rol oynuyor.

Öte yandan genetik olarak koronavirüsü ağır geçirme riski bulunanlara enfeksiyon durumunda daha geniş tedavi imkanları sağlanabileceği düşünülüyor.

'EN ÖNEMLİ 4. GENETİK FAKTÖR'

Araştırmanın yapıldığı Bialystok Medikal Üniversitesi'nden bilim insanları, bulunan genin bir kişinin koronavirüsü ne kadar ağır geçireceğini belirleyen 4. en önemli genetik faktör olduğunu belirtti. Buna göre diğer üç önemli faktör kişinin yaşı, kilosu ve cinsiyeti.

Söz konusu genin Polonya'da nüfusun yaklaşık yüzde 14'ünde; Avrupa'da yüzde 8 ila 9'unda; Hindistan'da ise yüzde 27'sinde bulunduğu ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER