Prof. Dr. Kemalettin Aydın'dan korkutan açıklama geldi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Kemalettin Aydın, normalleşmeyle birlikte artan insan hareketliliği ve insan kümeleşmelerine işaret ederek, "Pazartesi günü vakalar artabilir" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Kemalettin Aydın'dan korkutan açıklama geldi

Covid-19 salgınında günlük vaka sayıları 6 binlerde seyrederken, Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kümeleşmelere dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

NTV'nin haberine göre kademeli normalleşme sürecinde artan hareketlilikle birlikte vakaların da artabileceğini söyleyen Prof. Dr.  Kemalettin Aydın, şunları söyledi:

"Tahmin ediyorum önümüzdeki pazartesi günü biraz daha düğünlerin sayısı, toplantıların sayısı, yemekli düğünler gibi açılımlar normalleşmeler olunca insan hareketliliği ve insan kümeleşmeleri artınca doğaldır ki hayatımızda var olan virüs bir miktar daha rakamları yükseltir. Ama bu yükseltmenin büyük bir dalga olarak hayatımızı yeniden güz dönemine kadar tedirgin edecek bir yükselme olacağını düşünmüyorum." 

Doktor Aydın yükselişin korkutucu düzeyde olmayacağını düşündüğü belirterek "Olsa olsa 10 bin, 12 binler civarında bir yükselmeye kadar çıkabilir. Ama toplum da buna tedbirini alarak süreci yönetir. Tabi ki burada asıl olan konu, yüklü miktarda aşının Türkiye'ye geliyor olması. Aşının da hızlı bir şekilde aşağı yaş gruplarına doğru inmesi. Aşıya mutlaka gitmemiz lazım" ifadeleriyle sözlerine devam etti. 

Pazartesi günü, kademeli normalleşmenin başladığı 1 Haziran'dan itibaren 14 gün geçmiş olacak. Koronavirüs'ün kuluçka döneminin 2 ila 14 gün arasında olması nedeniyle, kademeli normalleşme etkilerinin 14 gün sonra belli olacağı belirtiliyor.  

YORUM EKLE