Prof. Şahin: 6 ay saklanabilecek koronavirüs aşısı yolda

Prof. Dr. Uğur Şahin, 6 aylık raf ömrü olan ve daha düşük sıcaklıkta saklanabilecek koronavirüs aşısının onay alma aşamasında olduğunu duyurdu.

Prof. Şahin: 6 ay saklanabilecek koronavirüs aşısı yolda

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, Financial Times’ın online konferansında yaptığı açıklamada daha uzun süre dayanan bir koronavirüs aşısı için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Onay alma aşamasında olan bu yeni Covid-19 aşısı versiyonunun normal buzdolaplarında 2 ila 8 derece arasında saklanabileceğini ve raf ömrünün 6 ay olacağını belirten Şahin, şu ifadeleri kullandı: 

"Bizim ilk formülasyonumuzda bu aşıların eksi 80 santigrat derecede saklanması ve taşınması gerekiyordu. Fakat şu an yeni bir formül geliştirdik. Bu henüz onaylanmadı ama eğer onaylanırsa aşılarımızı 2 ile 8 derecede tam 6 ay boyunca saklayabileceğiz"

'3 MİLYAR DOZA ULAŞTIK'

Uğur Şahin, üretimde 3 milyon doza yaklaştıklarını açıkladı. Şahin, "Ekiplerimiz aşının üretimini artırarak harika bir iş yaptı ve şu an 3 milyar doza doğru ulaşıyoruz. Çok fazla teknik sorun yaşamadığımız ve teslimat takviminde bir sıkıntı olmadığı için çok mutluyuz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER