Sağlık Bakanı Koca'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu vaka oranının yüzde 75’e yükseldiğini belirtip, “Bütün illerde mutasyon var. Ağırlıklı İngiltere mutantı söz konusu” dedi. Koca, teravih namazlarının tedbirler alınarak kılınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması

Bakan Koca, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca, Biontech aşısıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Biontech aşısı birkaç gün içinde başlayacak. Lojistik tamamlandı. Şuan 2.8 milyon geldi. Birkaç hafta içinde 4 bucuk milyona tamamlamış olacağız. Sırası gelen Biontech aşısı olmak istemiyorum dediğinde yaptırmama hakkı olacak."

AKP'nin 'lebalep' toplantıları hakkında Koca, "bunu gündemde tutmanın kimseye faydası yok. Buradan bir ayrılacalık çıkarılmamalı" dedi. Meclis'te Koca gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şunları söyledi:

Gündemde tutmanın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar bilgilendirmelerimiz Bilim Kurulu dahi olmak üzere kapalı ortamda bulaştığını biliyoruz. 
Yakın temasta virüsün bulaştığını biliyoruz bu bilgilendirmede bir degişiklik söz konusu değil herkesin bu mücadelede üzerine duşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği  kanaatindeyim.
Buradan bir ayrıcalık çıkarma hikayesini oluşturmanın doğru olmadığı kanattindeyim herkes bu mücadelede bir ve beraber ve bulaşın nasıl olduğunu bildiğimiz için mücadelede buna göre uyum göstermesi gerektiğinin altını çiziyorum.

KORONAVİRÜS AŞISI VE TERAVİH NAMAZI AÇIKLAMASI

Koronavirüs aşılarıyla ilgili de konuşan Koca, "(Aşı) sırası gelen, 'Ben Biontec aşısı olmak istemiyorum.' dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak" ifadelerini kullandı.

Koca, Ramazan ayında Teravih namazının camilerde kılınabileceğini açıkladı. Koca, "Teravih namazları yasak olmayacak ama tedbirler alınarak kılınacak" dedi.

Koca dünde kabine toplantısı sonrası bazı gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Koca, Mutasyon’un virüsün bulaşıcılığını arttırdığına dikkat çekti.
“Virüsün yayılmasında ev içi bulaş faktörü giderek ağırlık kazanıyor” uyarısında bulundu 
"Kalabalık, kapalı ortam ve yakın temas bulaşın en önemli faktörü" dedi..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede dikkat çeken uyarılar yaptı. 

Salgınla mücadelenin büyük bir çaba İLE devam ettiğini belirtti. 
Türkiye’de kitlesel bağışıklığın yüzde 10’un üzerinde olduğunu söyledi..  
65 yaş üstü kişilerin aşılanmasının artmasıyla, bu yaş grubunun toplam vakalar içindeki payının yüzde 20’lerden yüzde 16’lara gerilediğini belirtti. 

Sağlık Bakanı Koca, “Sıfır ile 9 yaş arası gruplarda virüsün arttığına" yönelik iddialar için de "belirgin bir artış yok” değerlendirmesinde bulundu.

Öğretmenlerin aşılanmaya başladığını hatırlatan Sağlık Bakanı Koca; emniyet ve jandarma personeli ile hakim ve savcıların da bu hafta aşı sistemine tanımlanacağını açıkladı.   

Yerli aşı çalışmalarında son durum da soruldu Sağlık Bakanı Koca’ya. 
Erciyes Üniversintesi'nin İnaktif aşı çalışmasında faz-3 aşamasının Nisan ayında başlayacağını hatırlattı.
Nazal olarak adlandırılan sprey aşı çalışmasında ise, Türkiye İlaç Ve Tibbi Cihaz Kurumu onayının ardından faz 1 sürecine kısa sürede geçileceğini açıkladı.

Yurt dışından aşı tedariki konusunda da görüşmeler devam ediyor. 
Sağlık Bakanı, Nisan ayında 10 milyon doz Çin aşısının daha geleceğini söyledi.
Şu ana kadar bir milyon 400 bin dozu Türkiye'ye gelen BioNTech aşısının ise, 4 buçuk milyon doza tamamlanacağını kaydetti.. 
Bakan Koca, Alman aşısı olmak istemeyenlerin de onayları alındıktan sonra Çin aşısına yönlendirileceğini belirtti.  

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER