Turistlere verilen sağlık hizmetlerinin karşılığı alınamadı

Sayıştay raporlarında, Sağlık Bakanlığı'nın “Turistlere verilen sağlık hizmetlerinden doğan alacaklar” sorunuyla ilgili uyarıldığı, buna rağmen 70 milyon lirayı aşan alacağın halen tahsil edilemediği ortaya çıktı.

Turistlere verilen sağlık hizmetlerinin karşılığı alınamadı

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı’nı ilk kez 2018’de uyardığı, “Turistlere verilen sağlık hizmetlerinden doğan alacakların takip edilmemesi” sorunu, aradan geçen üç yılda çözülemedi.

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal'ın haberine göre; 2018’de 36 milyon TL olan alacak, ikiye katlanarak 70 milyon TL’yi geçti. 2020 raporunda, bakanlığı üçüncü kez uyardığını anımsatan Sayıştay, “Alacağın takip ve tahsilinin yapılması ve zamanaşımı nedeniyle oluşacak kamu zararı riskinin giderilmesi için kontrol mekanizması kurulmalı” uyarısını yineledi.

Raporda şöyle denildi: “2018 ve 2019 yılı Sayıştay denetim raporlarında da yer alan konuya ilişkin olarak; bakanlık tarafından bu alacakların güvence altına alınabilmesi adına gereken tedbirlerin alınacağı ve düzenleyici işlemlerin tesis edileceği ifade edilmiş olmasına rağmen, mevcut durumda sonuçlandırılmış bir tedbir ve güvence mekanizmasının oluşturulmadığı anlaşılmıştır. Bu itibarla idare lehine oluşan alacağın takip ve tahsilinin yapılması ve zamanaşımı nedeniyle oluşacak kamu zararı riskinin giderilmesi bakımından bu alacakları güvence altına alan kontrol mekanizmasının kurulması gerekmektedir.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
FG
FG - 3 hafta Önce

Turistlerden seyahat sigortası istenmiyor mu? Biz her yurt dışına çıkışta zorunlu olarak sağlık sigortası yaptırıyoruz.