Uzmanlar açıkladı: Özel hastanelere talep neden arttı?

Koronavirüs vaka sayıları artınca özel hastanelere olan talep arttı. Uzmanlara göre bunun birçok sebebi var: Performans sistemi, pandemi, sağlıkta dönüşüm...

Uzmanlar açıkladı: Özel hastanelere talep neden arttı?

Devlet hastanelerinde artan koronavirüs vakaları nedeniyle özel hastanelere olan talep arttı. Ancak artan bu talepler hastalar için çoğu kez zorunluluktan kaynaklanıyor. Çünkü devlet hastanelerindeki doktorlar yoğunluktan ötürü hastaları özel hastanelere yönlendiriyor. 

'PARANIZ VARSA ÖZEL HASTANELERE GİDİN'

Devlet hastanelerinde artan hasta sayıları birçok sorunu da beraberinde getirdi. Daha önce Çapa Tıp Fakültesi'nde yaşanan malzeme eksikliği de devam ediyor. Ayakta tedavi dışında diğer birçok hastanın tedavisi ya erteleniyor ya da hastalara, 'paranız varsa özel hastanelere gidin' deniliyor.

Yine birçok poliklinikte korona virüsü nedeniyle kliniklerin kapanacağı endişesi var. Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görüştüğümüz bir poliklinik doktoru, Sağlık Bakanlığı'nın her an servislerini kaldırabileceğini söyleyerek ayakta tedavi edilemeyen, ameliyatı riskli olan hastalara özel hastaneyi gitmelerini öneriyor.

Hastanelerde yaşanan bir diğer sorun ise doktorların yaptıkları tercihler. Günün bir bölümünü devlet hastanelerinde diğer yarısını çalıştıkları özel hastanelerde geçiren doktorlar da hastaları özel hastanelere çekiyor.

Kamu hastanelerinde tedavi imkanı olamayan ya da ameliyat için çok fazla zamanı olmayan hastalara doktorlar, “Çalıştığım özel hastaneye gel” diyor. Sigortası olan hastaların çoğu bu durumu kabul ederken yeşil kartı olan hastalar ise maddi imkanlardan dolayı tedavi olamayabiliyor. Çünkü özel hastanelerin neredeyse hiçbiri yeşil kartlı hastalara bakmıyor.

'ÖZEL HASTANELER DURUMU FIRSATA ÇEVİRİYOR'

Peki özel hastanelere bu talebin artmasındaki nedeni ne?

Gazete Duvar'dan Hacı Pişkin'e konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Öztürk, bu soruya şu yanıtı veriyor:

“Öncelikle hiçbir şekilde kamuda çalışan bir hekimin hastayı özel hastaneye yönlendirmesi etik değil. Diğer yandan Covid hastaları olduğu için insanlar kamu hastanelerini tercih etmiyor. Hatta özel hastaneler bunun reklamını yaparak, 'Biz tertemiz bir hastaneyiz. Covid hastası bakmıyoruz' diyerek bu durumu fırsata çeviriyor.”

'RİSKLİ AMELİYATLARA KARŞI DEFANS SİSTEMİ...'

HDP Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüsü Dr. Samet Mengüç ise bunun sağlık sisteminden kaynaklı bir sorun olarak topluma yansıdığını söylüyor.

Mengüç'e göre sağlık sisteminin devlet eliyle özelleştirmenin bir sonucu olarak özel hastanelere olan talep artıyor:

“Başından beri özel kamu iş birliği adı altında özelleştirmeye yönelik hükümetin takip ettiği politikaların tümü de sağlık ortamı oldu. Sağlıkta dönüşümün ana hedeflerinden birisi de sağlık sistemini özelleştirerek devletin çekilmesiydi. Özellikle performans sistemi, riskli hastalara karşı bir defans sistemi geliştirdi. Biz buna tıpta defans sistemi diyoruz.”

Mengüç şöyle devam etti:

“Bunun üzerine bir de pandemi eklenince hem kamuda çalışan hem de özelde çalışan sağlıkçıların ciddi bir yoğunluğu oluştu. Dolayısıyla pandemide acil olmayan ameliyatların büyük bir kısmı ertelendi. Kronik hastalıklar dediğimiz kalp, ruhsal hastalıklar gibi birçok hasta rutin kontrollerini yapamaz hale geldi. Peki kamu bunu yapamazken özel hastane bunu neden yapıyor? Özel hastane yaptığı işten para kazanacak ama kamudaki bir hekim o ameliyatı yapsa da yapmasa da performans sisteminden dolayı kendisi açısından çok fazla bir şey değişmiyor. Bundan dolayı riskli hastaların ameliyatlarını yapmıyorlar. Bunu böyle değerlendirirken de hekimleri asla suçlamıyoruz. Bu dediğimiz şey sistemin özünden kaynaklı bir sorun.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER