'Yerli aşı' ile ilgili Prof. Dr. Kayıhan Pala'dan dikkat çeken açıklama

Prof. Dr. Kayıhan Pala, 'yerli aşı' Turkovac'la ilgili Prof. Dr. Serhat Ünal'ın "acil kullanım onayı alındığı ortaya çıktı" sözlerini şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

'Yerli aşı' ile ilgili Prof. Dr. Kayıhan Pala'dan dikkat çeken açıklama

Yerli aşı Turkovac'la ilgili hiçbir veri açıklanmadan acil kullanım onayı verilmesi ve vatandaşlar üzerinde uygulanmaya başlanması ağır eleştirilere neden olmuştu.

Tepkiler üzerine bugün Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı esnasında Prof. Dr. Serhat Ünal, "aşı çalışmasının destekleyicisi TÜSEB'in bir yazıyla Hacettepe Üniversitesi'nde aşı çalışması yapan bilim insanlarından sonuçların bildirilmesini istediğini doğal olarak da sonuçlar verildi. Çalışma devam etmekteyken 22 Aralık 2021'de Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığı ortaya çıktığı ortaya çıktı" dedi. 

Türk Tabipleri Birliği Çalışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Serhat Ünal'ın açıklamalarını KRT TV'den Deniz Gez'e değerlendirdi.  

Pala, Prof. Dr. Serhat Ünal'ın "acil kullanım onayı alındığı ortaya çıktı" sözlerine dikkat çekti. Bu sözleri duyduğunda şaşırdığını söyleyen Pala, aşıyla ilgili araştırmacıların bilgisinin olmadığı bir acil kullanım onayı sürecinin çok tartışmalı olduğunu ifade etti.  

Sağlık Bakanlığı'na ve Bilim Kurulu üyelerine çağrıda bulanan Prof. Dr. Kayıhan Pala, "acil kullanım onayı verilmesi aşamasında veriler hangi bilim insanları tarafından elden geçirilmiştir. O verilerde 3 temel unsur olarak nitelendirdiğimiz aşının güvenliği, etkililiği ve kalitesi hangi veri setleri üzerinden değerlendirilmiştir, kimler tarafından değerlendirilmiştir. Bunların açıklanmasında fayda var.  Çünkü ana akım bir aşı çalışmasını yürüten Hacettepe Üniversitesi bilim insanlarının bile acil kullanım onayından haberi yoksa, kimin haberinin olduğu, kimin bu süreçte tartışma konusudur." dedi. 

İşte tartışma konusu olan o konuşma: 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Reisin uzmanlik alani
Reisin uzmanlik alani - 6 gün Önce

ben bunu Askerdede gördüm
Komtan soruyor
icinizde Berber varmi? Herkes el kaldiriyor
içinizde Duvarci varmi? Herkes el kaldiriyor
içinizde Boyaci varmi? Herkes el kaldiriyor
veya Askerde igne vurulurken görmüş
Askerlik bitince iğneci oluyor
iste Memleket halleri

GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 6 gün Önce

niye hiç kimsenin itiraz edemeyeceği şekilde işlemler gerçekleştirilmiyor,hep bir noksanlık hep bir sorulara cevap vermeme.çık göğsünü gere gere işte aşımız,işte bunlarda bütün dünyada istenen ölçütlere uygunluğu de.bizimde göğsümüz kabarsın.uzmanların sorularına yanıt veremiyorsan bu konuyu propaganda olarak kullanıyorsun diye anlaşılır.bu durumda da yönetime güven kalmaz bir milim ileri gidilemez.