Ahmet Şık: Bir devlet laik olmak zorundadır

Cemaat yurdunda kalan ve yaşadığı baskıları anlattıktan sonra intihar eden Enes Kara'nın ardından cemmat/tarikat yurtları/evleri yeniden gündeme oturdu. Bir devletin laik olması gerektiğini belirten TİP Milletvekili ve Gazeteci Ahmet Şık, "Bu kadar kontrolsüz, şeffaf olmayan yapıların varlığı değil ama uygulamaları tartışma konusudur" dedi.

Ahmet Şık: Bir devlet laik olmak zorundadır

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, katıldığı bir programda, tarikat ve cemaat yurtları ve burada kalan öğrencilere ilişkin yaptığı değerlendirmede "Bir devlet laik olmak zorundadır. Laik olmadığınızda Fethullahçılardan doğan boşluğu Menzilciler, İskenderpaşacılar, Nurcular ile doldurduğunuz bir anlayış ve TÜGVA gibi yeni paralel yapılanmalar ortaya çıkar" dedi.

Medyascope'da Dilek Şen'in programına konuk olan TİP'li Ahmet Şık, tıp öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara'nın cemaat yurdunda yaşadığı baskıdan dolayı yaşamına son vermesiyle gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'DENETİMSİZLER, KONTROL YOK, ŞEFFAF DEĞİLLER...'

banner112
Cemaat ve tarikat yurtların ve evlerin kapatılması gerektiğini ifade eden Şık, değerlendirmesinde şunları söyledi:

"Çünkü denetimsizler, kontrol yok, şeffaf değiller, dışa dönük bir yüzleri yok. Neler oluyor o evde? Bakın Enes Kara bize anlattı. Bu kadar kontrolsüz, şeffaf olmayan yapıların varlığı değil ama uygulamaları tartışma konusudur. Ben tarikatların, cemaatlerin kapatılsın gibi iddialı bir şey söylemiyorum. Bu çünkü bu insanların inanç sistemine doğru bir hakaret kastı taşıyabilir ya da yasakçılık anlamına gelebilir. Ama Tarikatlara ait yurtlar kapatılmalıdır. Bu devletin görevidir.

'BİR DEVLET LAİK OLMAK ZORUNDADIR'

Bir devlet laik olmak zorundadır. Laik olmadığınızda Fethullahçılardan doğan boşluğu Menzilciler, İskenderpaşacılar, Nurcular ile doldurduğunuz bir anlayış ve TÜGVA gibi yeni paralel yapılanmalar ortaya çıkar."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Menderes YILDIRIM
Menderes YILDIRIM - 7 ay Önce

HABER' de Ahmet Şık: Bir devlet laik olmak zorundadır. demiş.
Bana göre de HAKLI.
NEDEN mi?
Türkiye de Referandum yapılsa ve insanların ÇOĞUNLUĞU Hristiyan veya Musevi dinlerinden birisine inanmış olsa ve bu dinin insanları Türkiye' de ki kanunları İNCİL veya TEVRAT' a göre uygulanmasını isteyecek olsa, Müslüman olanlar o gün ne hisseder.
Bu nedenle bu konuda Ahmet Bey gibi DÜŞÜNÜYORUM. Türkiye LAİK kalmalı.
Bir kişiye bile İNANMADIĞI DİNİN gereğini yaptırmamalıyız.
Şuan bazı insanların zorla Din Dersi Zorunluluğu + Faiz vb (NAS) gibi kuralların konuşulması + Mahalle baskısıyla Kıyafet + Vb. Olmamalı.
Saygılarımla

SIRADAKİ HABER