AKP'nin kurucularından Yalçınbayır: Bunları söylemek boynumun borcu

AKP'nin kurucu genel sekreteri ve Abdullah Gül'ün Başbakanlığı sırasında Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan, eski TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, “Fevkalade kötü durum. Çözüm sandıktır" dedi.

AKP'nin kurucularından Yalçınbayır: Bunları söylemek boynumun borcu

AKP'nin kurucu genel sekreteri ve Abdullah Gül'ün Başbakanlığı sırasında Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, gündemde yer alan konulara ilişkin Sözcü gazetesinden Veli Toprak'ın sorularını yanıtladı.

“Toplumda nezaket ne ölçüde ise, adalete inanç ne ölçüde ise bizi yönetenlere de bu yansıyor. Zamanı geldi, Meclis kürsüsünden ‘haraç alıyorsunuz' dedim Tayyip Bey'e. Ama kınama aldık. Siz kişilerin konuşmasına mani oluyorsunuz. Bunun adı fırçalı demokrasidir" diyen Yalçınbayır, şöyle devam etti:

'ÇÖZÜM SANDIKTIR'

“Fevkalade kötü durum. Çözüm sandıktır. Böyle olursa yolsuzlukta, adalette, insan haklarında en alt sırada yer alırız. En altta yer almak insan onuruyla bağdaşmıyor. Bu iyi yönetimin değil, kötü yönetimin delilleridir. Onun için ben çığlık atıyorum, insanlar çığlık atıyor artık. Çağrımız olsun dedik. Çığ altında kalmayalım. Çünkü ben avukat olarak da yemin ettim, sadece Meclis'te yemin etmedim ki? Bunları söylemek boynumun borcu. Bu borcu ödemek istiyorum. Hiddetle, şiddetle değil, adaletle, nezaketle…

'PARTİYİ UMUT OLSUN DİYE KURDUK, BÖYLE TESLİM ETMEDİK'

Peygamberler bile hesap verecek dendi. Liderler, seçmenler hesap vermeyecek mi? Partiyi umut olsun diye kurduk, böyle teslim etmedik. Sözümüz vardı. Kalben buğz etmek (kin beslemek) inancın en alt derecesidir. Buğzu dile yükseltmek lazım, dil sözdür, demokrasidir. Seçim sonucu iktidarı ele geçirmek ve yönetmektir. Ama iktidar da hesap verecektir.”

'ALLAH HAKSIZLIK ETMEKTEN, HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN BİZİ KORUSUN'

Ertuğrul Yalçınbayır, siyasi pişmanlığını şöyle anlattı: “Hukukçu olarak, hukuk yoluyla mücadeleyi seçtim. Yastığa başını koyduğunda ne sizi huzursuz ediyor? 17-25 Aralık neden bir bakanı huzursuz ediyor? Çünkü insanın içinde bir hak duygusu var. Bugünkü anlayış olsa, ben Tayyip Bey'le siyaset yapmazdım. Onun hukukun korumakla ilgili yine sözümü söylerdim, ‘312 madde değişsin' derdim. Allah haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan bizi korusun. Bizim sığınacağım yer hak, hukuk, adalettir.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryrm görer katılıyorum ama tayyip kimse
Meryrm görer katılıyorum ama tayyip kimse - 3 hafta Önce

Katılıyorum ama tayyip bey kimse dinlemiyor sürekli kandırılıyor olmaz Türkiye me yazık oluyor Türkiye yi bitirmeye çalışıyorlar innanın başka düşünce gelmiyor muhalefette ikna edici değil İmamoğlu veya mansur yavaş gelirse güven gelir